Projektowanie wymarzonej szafy może być łatwe

Dobrze zaprojektowana szafa, maksymalnie dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań, zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku w większości pomieszczeń w domu. Duża i solidna szafa z powodzeniem może zastąpić garderobę, a mniejsza – idealnie sprawdzi się jako wyposażenie pokoju, sypialni czy przedpokoju i posłuży do przechowywania podręcznych ubrań. Jak zaprojektować szafę, by móc cieszyć się ładnym i funkcjonalnym meblem?

Reklamy

 

Solidna baza – korpus szafy

O trwałości szafy będzie decydowała przede wszystkim jakość jej korpusu. Powinien być wykonany z trwałych materiałów, odpornych na typowe dla tego typu mebli eksploatowanie. Dodatkowo, jeżeli szafa ma stanąć w miejscu z podwyższoną wilgotnością, czy dużym nasłonecznieniem – należy dobrać adekwatne do warunków materiały oraz sposób ich zabezpieczenia. Wybierając drzwi do szafy warto postawić na takie, które będziemy mogli… bez problemu otwierać. Jeśli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem – najwygodniej wyposażyć szafę w drzwi przesuwne, które nie będą potrzebowały dodatkowego miejsca podczas otwierania.

Bogate wnętrze – wyposażenie

O funkcjonalności szafy w znacznej mierze decydować będzie jej wyposażenie. Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość samodzielnego zaprojektowania całości lub większej części wnętrza mebla, co pozwala na jego maksymalne dopasowanie do naszych potrzeb. Istotne będą: ilość i jakość poszczególnych elementów wyposażenia, czyli m.in. drążków i wieszaków, szuflad (o odpowiedniej wielkości i głębokości), półek i rozmaitych schowków.

Planowanie wyposażenia szafy

Planowanie wyposażenia dobrze jest zacząć od podzielenia naszych rzeczy na kategorie (ubrania wierzchnie, spodnie, spódnice, koszulki, bluzy, bielizna itd.) i przekonanie się jak liczna jest każda z nich.

Podstawowe elementy wyposażenia szafy

Wyposażenie szaf to kilka podstawowych elementów, które można dowolnie zainstalować w szafach robionych na zamówienia (w szafach gotowych najczęściej wszystko ma już swoje określone miejsce).

  • Drążek na ubrania – drążki montuje się na wysokości ok 80-90cm (wieszamy na nich koszule, marynarki, bluzki i krótkie sukienki) lub ok 160 cm (wieszamy na nich długą odzież wierzchnią, np. płaszcze oraz długie sukienki); aby drążki się nie odkształcały ich długość nie powinna przekraczać 80-90 cm (dłuższe drążki wymagają podparcia w środku); drążki standardowo montuje się w poprzek szafy – minimalna głębokość mebla powinna wówczas wynosić 63 cm (tak, aby zmieścił się do niej „dorosły” wieszak na ubranie); w przypadku płytszych szaf możliwe jest zamontowanie drążków równolegle do ścian bocznych mebla (stałych lub wysuwanych); jeżeli posiadamy sporo spodni – możemy również zaplanować specjalne, wąskie drążki, na których będziemy mogli je wieszać;
  • Półki – najczęściej przechowujemy na nich ubrania, które nie wymagają prasowania (np. wspomniane już wyżej swetry, ale również dresy, czy topy); odległości między półkami  może być różna, ale najczęściej wynosi  około 25-35 cm (półki na wysokości wzroku mogą być niższe, a te na górze szafy – wyższe); z kolei optymalna szerokość półek w szafie wynosi 40-60 cm (dzięki temu półki nie będą się odkształcać pod ciężarem ułożonych na nich rzeczy);
  • Szuflady – w szufladach przechowujemy przede wszystkim bieliznę, ale również rozmaite dodatki i drobne akcesoria;
  • Schowki – dodatkowe schowki pozwolą na wygodne przechowywanie konkretnych rzeczy, np. o niestandardowych gabarytach; możemy zaplanować choćby funkcjonalne schowki na buty w postaci wysuwanych koszy, czy specjalnych szyn z prawidłami. 

Projektuj z doświadczonym producentem mebli

Zaletą gotowych szaf jest fakt, że są… gotowe. To meble najczęściej dostępne od ręki, które możemy samodzielnie złożyć i postawić w wybranym miejscu naszego mieszkania lub domu. Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnym dopasowaniu gabarytów szafy do miejsca, w którym chcemy ją postawić – najlepiej zdecydować się na zamówienie szafy na wymiar. Takie rozwiązanie pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni, idealne zabudowanie wnęki (szafy wnękowe), czy wypełnienie konkretnego kąta, bądź skosu. W tej opcji będziemy mogli również wybrać dowolny sposób wykończenia szafy (materiał i kolor), pasujące do wnętrza (stylu i gabarytów) drzwi oraz funkcjonale wyposażenie.

Producent mebli, bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu, z pewnością pomoże nam w wybraniu optymalnych rozwiązań, które pozwolą nam na satysfakcjonujące korzystanie z szafy przez długie lata.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)