Przebudowa stadionu

Na stadionie w Hrubieszowie trwa przygotowanie terenu pod budowę nowego obiektu. Jak dotychczas rozebrano dwie trybuny, a w obecnej chwili prowadzona jest wycinka drzew, które znajdowały się przy trybunie od strony osiedla Sławęcin oraz tuż przy hali widowiskowej HOSiR.

Reklamy

Zdjęcia z budowy (wykonane 19 stycznia) możecie obejrzeć na stronie www.uniahrubieszow.pl
GALERIA »

Tekst i foto: Józek

Reklamy

Skrócone kalendarium Stadionu w Hrubieszowie

W początkowych latach trzydziestych XX wieku hrabia Pohorecki przekazał dla Komitetu Rodzicielskiego przy Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie obszar leżący w zakolu Huczwy, przy ulicy Orlicz – Dreszera 2, w celu urządzenia boiska szkolnego. I to zrobiono, włącznie z mostkiem. Urządzono tam boisko do piłki ręcznej 11 osobowej, na którym grano też w piłkę nożną, boisko do piłki siatkowej, podstawowe urządzenia la (skocznia w dal i bieżnia 100 m. 4 torowa, o nawierzchni gruntowej) i szatnie. Boisko ogrodzone było siatką drucianą i żywopłotem z grabiny niskopiennej. Płyta była skierowana w kierunku, obecnie ulicy Kilińskiego.

W latach 1948 – 1958 Społeczny Komitet Budowy Stadionu w Hrubieszowie pod przewodnictwem Jana Korczaka doprowadził do zmiany kierunku boiska (w kierunku ulicy Wesołej), oraz budowy mostu. Powstały m.in.: boisko do gier wielkich o nawierzchni trawiastej, ścieżka okólna kołowa 400 m o nawierzchni gruntowej, w tym prosta o długości 125 m – 6 torowa, okólna 4 torowa, boisko do piłki siatkowej o nawierzchni trawiastej, koszykowej o nawierzchni gruntowej, skocznię w dal bez rozbiegu utwardzonego. Zasadzono także żywopłot z wiązu na długości 200 m., przebudowano szatnię o czterech pomieszczeniach.

W 1968 r. wybudowano zespół garaży. W następnym roku wykonano boisko do piłki ręcznej o nawierzchni bitumicznej 42×26, a w zimie służyło jako lodowisko. Istniało też tymczasowe boisko do piłki ręcznej o wymiarach 40×20 o nawierzchni gruntowej (obecnie blisko Hali), wyposażone w bramki z rur metalowych. Poprawiono hangary na kajaki i rowery wodne, oraz przystań. Na stadionie były maszty, na których wieszano flagi. W połowie lat 70 – tych zaasfaltowano wszystkie w/w boiska.

W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych w miejsce drewnianych szatni wybudowano murowane. Oprócz szatni, były dwie kabiny natryskowe oraz WC, oraz magazyn sprzętu sportowego, nieco później sauna.

W 1978 r. wybudowano spikerkę oraz przebudowano most z drewnianego na żelbetonowy.

Dnia 20.02.1999 r. oddana została oficjalnie do użytku hala widowiskowo-sportowa z widownią na 600 miejsc i areną o wymiarach 48×22 metry z zapleczem.

2009 – Wybudowano boisko do gry w plażową piłkę siatkową.

Jesienią 2010 i zimą 2011 stadion (płyta główna, bieżnia żużlowa, urządzenia la, obie trybuny, ogrodzenia wewnętrzne i zewnętrzne, spikerka), został całkowicie zdemontowany w celu wielkiej przebudowy, z nawierzchniami tartanowymi włącznie i niezwykłą płytą główną.

Opracował – mak