Przed kwestą na ratowanie nagrobków

Około 60 osób zadeklarowało udział w tegorocznej kweście na ratowanie zabytkowych nagrobków w Hrubieszowie. Kwestujący będą czekać na darczyńców we wtorek 1 listopada między 9.00 a 15.00 przy bramach wejściowych na cmentarz od strony ul. Kolejowej i ul. Nowej.

Reklamy

Będą wśród nich m.in.: nauczyciele i młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół Miejskich nr 2, pracownicy biblioteki miejskiej i powiatowej, Urzędu Miasta, muzeum, Stowarzyszenia Edukacyjnego „Razem”, regionaliści z Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza.

Będzie to już siódma kwesta w Hrubieszowie. Przez ostatnich sześć lat dzięki hojności, odwiedzających miejscowy cmentarz i wsparciu konserwatora zabytków, uratowano 18 nagrobków, liczących od 100 do ponad 150 lat.

W ubiegłym roku zebrano około 10,5 tysiąca złotych. Za te pieniądze odrestaurowano dwa pomniki: Marii Barbary z rodziny Steinbrichów Jabłońskiej i Elżbiety Steinbrich z 1895 roku, a także Pauliny z Gawlińskich z 1827 roku.

Przewodniczący społecznego komitetu Włodzimierz Piątkowski ma nadzieję, że podczas tegorocznej kwesty uda się zebrać podobną kwotę. Jeśli tak się stanie powinno to wystarczyć na odnowienie kolejnych dwóch mogił. Będą to prawdopodobnie pomniki: Teodozji z Reszczyńskich z domu Mielnikowej z około 1860 roku oraz Augustyny z Szulców z 1895 roku.

***

Źródło:
www.ias24.eu