Przelew z UK do Polski – jak wykonać go poprawnie?

Polacy zarabiający pieniądze w Wielkiej Brytanii bardzo często decydują się na zlecanie międzynarodowych przekazów. Aby jednak środki zasiliły wskazany rachunek, należy pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach gwarantujących pomyślny przebieg transakcji. Jak poprawnie przelewać pieniądze z UK do Polski?

Reklamy

 

Pamiętaj o poprawności wprowadzonych danych

Niezależnie od tego czy postanowisz zlecić realizację przelewu tradycyjnemu bankowi, czy też pozabankowym firmom pośredniczącym, uzupełniając wymagane do wykonania przekazu dane pamiętaj o ich dokładnym sprawdzeniu. Zdarza się, że zagraniczne banki odmawiają zrealizowania płatności, a środki cofane są do nadawcy, generując przy tym dodatkowe koszty. Zwykle dzieje się tak przez podanie nieprawidłowych informacji uniemożliwiających poprawne zaksięgowanie przelewu. Błędny numer lub niewłaściwy format numeru odbiorcy, niezgodność między nazwą a numerem rachunku, wskazanie błędnego kodu SWIFT banku beneficjenta albo blokada konta odbiorcy to najczęstsze przyczyny niepowodzenia transakcji. Jeśli operacja zostanie przerwana lub odrzucona, do banku nadawcy wróci kwota mniejsza niż ta pierwotnie wysłana. Nie tylko bank odbiorcy pobiera określny procent środków na potrzeby wykonania przez niego usługi zwrotu. Dodatkowo bank ponownie przewalutowuje otrzymaną płatność na walutę rachunku nadawcy. Warto przy tym zaznaczyć, że kursy walut oferowane przez banki mogą nie być zbyt korzystne dla osób zlecających międzynarodowe przelewy.


Przekazy typu SWIFT – uzupełnianie informacji

Operatorzy transakcji wymagają wprowadzenia informacji potrzebnych do zrealizowania międzynarodowego przelewu. Jeżeli jednak zlecamy przelew międzynarodowy do banku w Polsce, wystarczy poprzedzić numer rachunku odbiorcy oznaczeniem PL.  Konieczna będzie też znajomość kodu SWIFT/BIC wykorzystywany w międzynarodowych transakcjach bezgotówkowych.


Przelewy zagraniczne w firmach pośredniczących – pamiętaj o bezpieczeństwie

Firmy pośredniczące w przelewach zagranicznych, pozabankowi operatorzy transakcji, oferują korzystne przeliczniki walut, obniżone koszty wykonania przelewu i rozmaite promocje, co może zachęcać do skorzystania z ich usług. Zanim jednak podejmie się decyzję o powierzeniu swoich środków konkretnej firmie pośredniczącej, należy sprawdzić informacje i opinie na jej temat. W ten sposób można uniknąć przykrych konsekwencji działalności nieuczciwych podmiotów. Tak jak tradycyjne banki, podmioty oferujące usługi finansowe online podlegają rozmaitym przepisom i ograniczeniom. Zaufani, renomowani operatorzy transakcji zwykle przedstawiają liczne licencje oraz inne zaświadczenia o przestrzeganiu obowiązujących regulacji prawnych. Co więcej, najlepsze firmy pośredniczące w przelewach z UK do Polski korzystają z najnowocześniejszych protokołów i certyfikatów bezpieczeństwa pozwalających chronić pieniądze ich klientów. Przed zleceniem zagranicznego przekazu warto sprawdzić, jak wygląda kontakt z działem pomocy technicznej i konsultantami, by w razie ewentualnych problemów zyskać pewność, że opłacona usługa spełni nasze oczekiwania.

Aby poprawnie wykonać przelew z UK do Polski należy zadbać o prawidłowość wprowadzanych danych, dlatego że zwrot środków może wygenerować dodatkowe, niepożądane opłaty. Co więcej, warto pamiętać o sprawdzeniu legalności podmiotu oferującego obsługę międzynarodowych przekazów i wybierać operatorów działających w oparciu o nowoczesne narzędzia gwarantujące ochronę powierzonych środków.

 

 

fot. mat. sponsora