Przemytnicy nie oszukali hrubieszowskiego skanera

Jadąca z Ukrainy ruda żelaza skrywała 7 tys. paczek papierosów. Kontrabandę przejęli funkcjonariusze Służby Celnej z Hrubieszowa.

Reklamy

Pociąg towarowy przewożący w środę (16.10) ładunek rudy żelaza do Polski skontrolowali celnicy z hrubieszowskiej komórki zwalczania przestępczości. W wykryciu przemytu pomogło funkcjonariuszom zainstalowane na przejściu granicznym w Hrubieszowie urządzenie rentgenowskie do prześwietlania wagonów kolejowych. Obraz, który ukazał się na monitorze skanera rtg sugerował, iż w dwóch wagonach poza rudą żelaza może znajdować się dodatkowy towar. Aby dostać się do podejrzanego ładunku funkcjonariusze musieli fizycznie usunąć niemal całą zawartość obu wagonów, co wymagało nie lada wysiłku i zajęło kilka godzin. Trud się opłacił – w wagonach ukrytych było odpowiednio 5 tys. i 2 tys. paczek zagranicznych papierosów, o łącznej wartości rynkowej ponad 76 tys. zł.

Trwa ustalanie sprawców przemytu. Postępowanie w sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

Reklamy

Jest to już kolejny w tym miesiącu przypadek przemytu znacznej ilości wyrobów tytoniowych w tego rodzaju ładunku. Na początku października funkcjonariusze celni z Hrubieszowa znaleźli w wagonach z rudą żelaza 3 tys. paczek papierosów.

Urządzenie rtg zainstalowane na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie, służące do prześwietlania zawartości wagonów kolejowych, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu w Europie. Skaner został kupiony ze środków przewidzianych w uchwale modernizacyjnej Służby Celnej na lata 2009 – 2011. Po prześwietleniu składu kolejowego następuje elektroniczna obróbka obrazu, która ma na celu wyodrębnienie przemytu.


Info i fot. SCRP