Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka. Hrubieszowscy zwiadowcy na szkoleniu SERE

W dniach 2 – 5 marca, w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym zorganizowany został kurs SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape), poziom B.

Reklamy

 

SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) to działania podejmowane przez personel wojskowy na wypadek oderwania od sił własnych lub zestrzelenia nad terytorium wroga. 

Pierwszego dnia uczestnicy kursu poznali teoretyczne zasady przetrwania, natomiast kolejne trzy doby spędzili w trudnych warunkach terenowych Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Zwiadowcy uczyli się między innymi: podstawowych sposobów maskowania i kamuflażu, zachowania się i przeciwdziałania wykorzystaniu w sytuacji zakładnika i jeńca wojennego, podstawowych sposobów określania swojego położenia oraz nawigacji w terenie, sposobów sygnalizacji swojego położenia z wykorzystaniem podręcznych środków, metod utrzymywania właściwej kondycji psychofizycznej w niekorzystnych warunkach środowiska, sposobów pozyskiwania wody, rozpalania ogniska survivalowego oraz budowy schronień w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych.

Kurs ukończyło z wynikiem pozytywnym 39 żołnierzy pułku oraz 5 z 6 batalionu dowodzenia sił powietrznych, któzy uczestniczyli w nim, w ramach porozumienia, w celu przygotowania się do udziału w misji poza granicami kraju.

 

info i fot. 2PR

 


 

Zobacz też:

SPORT – Mistrzostwa 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego w halowej piłce nożnej

WIADOMOŚCI – Hrubieszowscy zwiadowcy na obchodach 100 rocznicy zaślubin Polski z morzem