9 grudnia 2023

Pudełko Pomysłów od „Bibliotekarzy bez granic” w Hrubieszowie (ZDJĘCIA)

The Ideas Box to mobilne „pop-up” centrum multimedialne i centrum nauki, które zapewnia zasoby edukacyjne i kulturalne potrzebującym społecznościom, w tym uchodźcom i przesiedleńcom w obozach na całym świecie oraz społecznościom zaniedbanym w krajach rozwiniętych.

Reklamy

Pudełko pomysłów trafiło do Hrubieszów dzięki kontaktom międzynarodowym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, które skontaktowało Bibliotekarzy bez granic z Miejską Biblioteką Publiczną w Hrubieszowie. Rekonesans sprawił, że Ideas Box zakotwiczył w punkcie pomocy dla uchodźców na terenie Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Jest to innowacyjny, przenośny ośrodek medialny i mobilna klasa szkolna, mieszczące się w wodoodpornych, modułowych rozkładanych pojemnikach. Umożliwia izolowanym społecznościom, nie posiadającym zasobów potrzebnych do utrzymania tradycyjnych bibliotek, na korzystanie z usług edukacyjno-informacyjnych.

Reklamy

Instalacja Ideas Box zajmuje ok. 20 min. – po otwarciu, z pojemników tworzy się przestrzeń o powierzchni ok. 30 metrów kwadratowych, wyposażona w generator, laptopy i tablety, książki i czytniki e-książek, kamery, wbudowane kino i składane meble. „Sercem” ośrodka jest odpowiednio przystosowany, cyfrowy serwer tworzący otwarty punkt dostępu Wi-Fi, zdolny do połączenia z Internetem i bezpłatnymi zasobami edukacyjnymi i kulturowymi do 20 smartfonów, tabletów lub komputerów.

Bibliotekarze LWB współpracują każdorazowo z miejscowymi partnerami, by dostosować zapisane na czytnikach i komputerach, dostępne w druku treści edukacyjne, do lokalnych potrzeb i zainteresowań różnych grup wiekowych.

Pudełko pomysłów międzynarodowi wolontariusze zainstalowali w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w strefie animacji, w której już prężnie pracują wolontariusze Fundacji Ocalenie.

Biblioteki bez granic – Libraries Without Borders (LWB) / Bibliothèques San Frontières, to międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibami w Paryżu i Waszyngtonie, zajmująca się rozpowszechnianiem edukacji i działaniami na rzecz eliminacji nierówności związanych z dostępem do informacji i nauki w rejonach dotkniętych konfliktami zbrojnymi, kryzysami i klęskami żywiołowymi.

­

Kiedy straci się wszystko, jedyną rzeczą, której nie można odebrać, jest zdolność do marzeń.

PHILIPPE STARCK, PROJEKTANT, TWÓRCA IDEAS BOX

­

(info i fot. Miasto Hrubieszów)


Zobacz też:

Solomia i Sofia polecają Miejską Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie (ZDJĘCIA)

Solomia i Sofia polecają Miejską Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Twitterze