Pulsoksymetr — co to jest? Jaki wybrać do domowego użytku?

Wiele chorób wymaga ciągłej kontroli stanu zdrowia pacjenta. Niezwykle ważny jest właściwy pomiar saturacji krwi, który jest możliwy dzięki takim urządzeniom, jak pulsoksymetry medyczne. Czym dokładnie one są i jak działają? Jaki kupić na własny użytek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Reklamy

Do czego służy pulsoksymetr?

Jeśli kiedykolwiek odwiedzałeś chorą osobę w szpitalu, to z pewnością zauważyłeś na jej palcu niewielkie urządzenie, przypominające wyglądem duży spinacz do rozwieszania ubrań. Zastanawiałeś się, co pokazuje? Tego typu sprzęt nałożony na palec to właśnie pulsoksymetr.

Co mierzy dokładnie taki sprzęt? Pulsoksymetry napalcowe są to produkty medyczne o niewielkich wymiarach, pozwalające na wykonanie nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, czyli sprawdzenia jej wysycenia tlenem. To urządzenie przeznaczone jest również do kontroli tętna. Jeszcze jakiś czas temu były stosowane wyłącznie w szpitalach, dziś zaś polecane są także do użytku domowego.

Jak działa pulsoksymetr?

Zasada działania pulsoksymetrów jest dość prosta. Hemoglobina posiada zdolność pochłaniania fal o różnej długości, w zależności od tego, czy jest przesycona tlenem, czy jest go pozbawiona. Pulsoksymetry wykorzystują tę umiejętność i emitują promieniowanie o różnej długości fal, dzięki czemu saturacja może zostać dokładnie określona.

Jak odczytać prawidłowy wynik? Każdy pulsoksymetr napalcowy wskazuje parametry w przełożeniu na procenty. Granica prawidłowej normy u dorosłego człowieka to 93-98%, a nawet do 100%, jeśli aktualnie podlega on tlenoterapii. Warto pamiętać, że u osób palących papierosy wynik może być jednak delikatnie niższy — w okolicy 92-95%. A jak czytać wyniki pomiaru u noworodków? Działanie pulsoksymetru powinno wykazywać normę o ok. 91-96%.

Różne choroby, takie jak np. koronawirus, astma czy choroba wieńcowa, wymagają ciągłej kontroli saturacji krwi oraz tętna, dlatego też warto mieć pulsoksymetr na własny użytek w domu. Kiedy do szpitala? Konsultacji lekarskiej będzie wymagał każdy spadek wyniku saturacji poniżej 90%.

Jak używać pulsoksymetru? Wystarczy delikatnie wsunąć go na palec i przez chwilę się nie ruszać, a urządzenie wykaże prawidłowe wartości. Na który palec nałożyć? Najczęściej wybierany jest wskazujący.

Pulsoksymetr: jaki wybrać do prywatnego użytku?

Zastanawiasz się, jaki kupić, aby sprawdzał się w domowym użytku? Pierwszym i najważniejszym aspektem powinna być jakość wybieranego urządzenia. Sięgaj wyłącznie po modele z certyfikatem, jeśli nie chcesz się zawieść ich działaniem. Gdzie taki kupić? Dobry pulsoksymetr zaproponuje nie tylko apteka, ale i internetowy sklep medyczny, dzięki czemu możesz go kupić i stacjonarnie, i przez internet.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważny jest czytelny wyświetlacz ze wskaźnikiem SpO2, tętna i poziomu naładowania baterii. Należy zwrócić uwagę na zakres oferowanego pomiaru i jego dokładność oraz obecność czujników ułatwiających korzystanie, np. światła czy kierunku. Oczywiście cena także jest istotna, lecz warto pamiętać, że idzie ona w parze z jakością. Ile kosztuje pulsoksymetr? Najczęściej jest to przekrój w okolicy 99-150 zł. Sprawdź opinie poszczególnych modeli i sięgnij po najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Tego typu urządzenia medyczne są bardzo przydatne zarówno dla niemowląt, dla dzieci, jak i dla seniora. Pozwalają one na stałą kontrolę przebiegu choroby, szczególnie gdy jest ona tak poważna jak np. Covid-19. Nie czekaj — zaopatrz się w tego typu urządzenie i dbaj o zdrowie swoje i najbliższych.

­

(tekst i fot. mat. partnera)