Pytania do Komisji Europejskiej

Hrubieszów Epidemia jest szczególnie dotkliwa w obwodzie lwowskim oraz regionach bezpośrednio graniczących z Polską i Unią Europejską. Choroby nie uznają granic państwowych, więc wkrótce epidemia grypa może rozprzestrzenić się na sąsiadujące regiony Polski.

Reklamy

***

W związku z coraz trudniejszą sytuacją na Ukrainie, prof. Lena Kolarska-Bobińska przesłała wczoraj zapytanie priorytetowe do Komisji Europejskiej. W wyniku epidemii grypy na Ukrainie zmarło co najmniej siedemdziesiąt osób (według informacji ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia).

Epidemia jest szczególnie dotkliwa w obwodzie lwowskim oraz regionach bezpośrednio graniczących z Polską i Unią Europejską.

Choroby nie uznają granic państwowych, więc wkrótce epidemia grypa może rozprzestrzenić się na sąsiadujące regiony Polski.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska zapytała Komisję Europejską o:
• Planowane działania mające na celu pomoc Ukrainie w walce z epidemią, która dotknęła ten kraj?
• Planowane działania w stosunku do państw członkowskich, ale też pojedynczych regionów, w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się epidemii w całej Unii?

Zdaniem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej szybkie działanie Komisji są w tej sytuacji kluczowe. Polska zgodziła się już przekazać Ukraińcom pomoc, jednak dużo skuteczniejsze wydają się skoordynowane działania oraz większa kontrola nad sytuacją.

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009