22 kwietnia 2024

Quady dla hrubieszowskich strażaków [ZDJĘCIA]

Kolejna partia sprzętu trafiła do jednostek straży pożarnych z województwa lubelskiego. Sześc z nich – do strażaków z powiatu hrubieszowskiego. W piątek w Krasnymstawie odbyła się uroczystość przekazania 43 quadów z przyczepami zakupionych w ramach projektu dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich.

System ratowniczo – gaśniczy stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i służy ratowaniu życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także prognozowania, rozpoznawania i zwalczania pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

W ramach nowej perspektywy unijnej przygotowaliśmy autorski plan wsparcia ochotniczych straży pożarnych w regionie. Nowoczesny sprzęt wesprze strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudnodostępnym terenie mówił w trakcie uroczystości przekazania maszyn Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W systemie tym to jednostki PSP najkrócej i najszybciej reagują na miejscu zdarzenia i to właśnie często od nich zależy sprawny przebieg akcji ratunkowej.

Czytaj: Próbne obciążenia mostu w Brodzicy [ZDJĘCIA]

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Jednostki Straży Pożarnej z terenu województwa lubelskiego zostały wyposażone w pojazdy i specjalistyczny sprzęt ratowniczy do działań związanych ze zwalczaniem skutków zmian klimatu, zmianami w środowisku naturalnym oraz zagrożeniami cywilizacyjnymi, które ułatwią i usprawnią przeprowadzanie akcji ratunkowych.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie mogła podjąć tę inwestycję dzięki wsparciu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Całkowita wartość projektu to ponad 130,6 mln zł, natomiast dofinansowanie z UE wynosi prawie 107,5 mln zł.

Podczas uroczystości w Krasnymstawie sprzęt w postaci quadów z przyczepami trafił do jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatów:

 • chełmskiego (11 sztuk),
 • hrubieszowskiego (6 sztuk),
 • krasnostawskiego (8 sztuk),
 • łęczyńskiego (5 sztuk),
 • świdnickiego (3 sztuki),
 • tomaszowskiego (10 sztuk).

W powiecie hrubieszowskim quady otrzymały:

 • KP PSP w Hrubieszowie
 • OSP Horodło
 • OSP Mircze
 • OSP Trzeszczany
 • OSP Werbkowice
 • OSP Uchanie

Przypomnijmy, że w ramach realizowanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie projektu ze środków unijnych PSP i OSP w naszym regionie otrzyma 167 quadów z przyczepami, które są niezbędne m.in. do prowadzenia działań ewakuacyjnych. Do tej pory przekazane zostały już trzy partie quadów z przyczepami 85 jednostkom straży z powiatów: biłgorajskiego, zamojskiego janowskiego, kraśnickiego i opolskiego, radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego, włodawskiego, bialskiego. Wartość jednego takiego pojazdu to 80 tys. zł.

Wyposażenie jednostek PSP i OSP z terenu województwa lubelskiego w pojazdy i specjalistyczny sprzęt ratowniczy wesprze strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudnodostępnym terenie (m.in.: w zakresie ratownictwa wysokościowego, technicznego, ekologicznego, chemicznego, wodnego i przeciwpowodziowego), a także stanowi kompleksowe rozwiązanie dostaw wody pitnej w sytuacjach kryzysowych. Dzięki Funduszom Europejskim strażacy będą mogli skuteczniej przeprowadzać akcje ratunkowe na obszarze całego województwa. Sprawniejsza będzie też ewakuacja osób poszkodowanych w wypadkach na drogach. 

Projekt ma charakter ponadlokalny i jest realizowany na terenie całego województwa lubelskiego. Sprzęt, który otrzymają PSP, to nie tylko quady, ale także łodzie, ciężkie pojazdy ratowniczo-gaśnicze i inny mniejszy sprzęt, który posłuży podczas akcji ratowniczych.

Zobacz też:

Hrubieszów: Sierżant sztabowy Małgorzata Uszko czwarta w Polsce! [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →info i fot. UMWL, fot. KPPSP w Hrubieszowie / mł. kpt. Tomasz Stachyra