Recepta online – co warto wiedzieć na jej temat?

Recepta online to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej pacjentów. Co warto wiedzieć na temat e-recepty? Sprawdź!

Czym jest e-recepta?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest e-recepta. Jest to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty. Zamiast recepty w wersji papierowej pacjent otrzymuje od lekarza 4-cyfrowy kod, który upoważnia do zakupu przepisanych leków. E-recepty są w naszym kraju obowiązkowe od 2020 roku – tradycyjną receptę lekarz może wystawić wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

Zalety korzystania z recepty online

Elektroniczne recepty mają wiele plusów. Do zalet korzystania z e-recept należą przede wszystkim:

  • Wygoda – e-recepta może zostać wydana bez konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego. Można ja uzyskać również w trakcie konsultacji z lekarzem online.
  • Oszczędność czasu – aby uzyskać e-receptę, nie musimy nawet wychodzić z domu. Oszczędzamy czas, który zostałby poświęcony na dojazdy do gabinetów lekarskich i oczekiwanie w długich kolejkach.
  • Możliwość uzyskania leków w sytuacjach awaryjnych – elektroniczna recepta sprawdzi się zawsze wtedy, gdy np. skończą nam się tabletki antykoncepcyjne lub zabraknie nam jakichkolwiek leków, które przyjmujemy regularnie.
  • Przejrzystość – e-recepty są zdecydowanie bardziej czytelne niż recepty papierowe. Pozwala to zminimalizować ryzyko wydania pacjentowi niewłaściwego leku.

Jak uzyskać e-receptę?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz uzyskać receptę online? To bardzo proste! Możesz ją otrzymać na przykład w trakcie konsultacji online lub telefonicznej z lekarzem. Jak wygląda zdalna konsultacja lekarska? W trakcie rozmowy lekarz online przeprowadzi z Tobą wywiad na temat Twojego stanu zdrowia i ewentualnych dolegliwości. Na tej podstawie podejmie decyzję dotycząca wystawienia e-recepty na potrzebne leki. Pamiętaj, że to lekarz decyduje o zasadności wystawienia recepty. Podczas wizyty lekarskiej online możesz także uzyskać skierowanie na niezbędne badania lub zwolnienie online.

Gdzie można zrealizować receptę online?

Zadajesz sobie pytanie, jak może zostać zrealizowana recepta online? E-receptę na przepisane leki można zrealizować w dowolnej aptece na terenie Polski. To bardzo wygodne rozwiązanie, które oszczędza nasz cenny czas.

E-recepta w Internetowym Koncie Pacjenta

Chcesz mieć stały dostęp do swoich e-recept? Wszystkie informacje na ich temat możesz znaleźć po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli zmagasz się z chorobami przewlekłymi, Internetowe Konto Pacjenta umożliwi Ci odebranie kolejnej recepty na dany lek bez konieczności wizyty u lekarza.

­

tekst i fot. mat. partnera