Rejsy – jak zostać wilkiem morskim?

Rejsy jachtem to bez wątpienia jedna z najatrakcyjniejszych obecnie propozycji wakacyjnych. Stanowią one wspaniałą szansę na oderwanie się od codziennej rutyny i problemów, „złapanie” odrobiny słońca, zwiedzenie malowniczych zakątków czy poznanie ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Na tym jednak nie koniec. Rejsy szkoleniowe to przede wszystkim możliwość doskonalenia umiejętności żeglarskich oraz kolejny etap na drodze do samodzielności w tej dziedzinie.

Reklamy

 

Rejsy szkoleniowe – dla kogo?

Obecnie niemal każda dobra wyszukiwarka rejsów posiada w swojej ofercie rejsy szkoleniowe. Często się jednak zastanawiamy do kogo adresowana jest ta propozycja? Otóż została ona stworzona przede wszystkim z myślą o osobach, które posiadają już podstawowe umiejętności żeglarskie i pragną je rozwinąć. Co ważne przy tym, uczestnicy szkolenia mogą, ale nie muszą posiadać patentów.

Rejsy tego typu odbywają się pod czujnym okiem doświadczonego skipera. To on podejmuje ostateczne decyzje co do trasy i wyboru portu docelowego, a przy tym jest szkoleniowcem i instruktorem. Wprowadza uczestników w tajniki sztuki żeglarskiej poczynając od jej aspektów prawnych, poprzez oznakowanie jednostek i etykietę morską aż do umiejętności stricte praktycznych. Jeśli chodzi o tę ostatnią kategorię, nauczymy się manewrować jachtem zarówno na pełnym morzu, jak i w porcie, zmierzymy się z obsługą radiostacji i przyrządów nawigacyjnych oraz staniemy za sterami. Jednym słowem, będziemy mieli okazję poczuć się jak prawdziwy kapitan okrętu.

Reklamy

Rejsy – rozrywka na morzu

Rejsy morskie to jednak znacznie więcej niż nauka. Jak w czasie każdego urlopu, tak i w tym wypadku każdy znajdzie czas na, w zależności od preferencji, błogie leniuchowanie lub aktywny wypoczynek. Podobnie, jak w przypadku kwestii szkoleniowych, tak i tu można liczyć na pomoc i wskazówki skipera. A możliwości jest naprawdę bez liku. Można zwiedzać urokliwe, portowe miasteczka, poznawać nowe kultury i ludzi, degustować specjały lokalnej kuchni, a także uprawiać sporty wodne. Jeśli chodzi o ostatni punkt, to poza pływaniem czy nurkowaniem warto spróbować bardziej ekstremalnych sportów, takich jak windsurfing, narciarstwo wodne, kitesurfing, flyboarding czy rafting.

Rejsy po Adriatyku 

Planując rejsy połączone z nauką żeglowania warto dobrze przemyśleć wybór miejsca. Najlepiej oczywiście, aby spełniało ono cały szereg kryteriów, przede wszystkim posiadało dobrze rozwiniętą infrastrukturę portową, nie było zbyt odległe ani drogie, a przy tym kusiło pięknymi krajobrazami i egzotyczną florą i fauną. Takim miejscem, jak informuje przedstawiciel serwisu Rejsomat.pl jest Adriatyk. Rejsy w Chorwacji poza spełnianiem wszystkich wymienionych wcześniej warunków, posiadają jeszcze całą listę innych zalet. Przede wszystkim, kraj ten cechuje bardzo przyjazny klimat – w sezonie turystycznym mamy prawie stuprocentową pewność trafienia na piękną, słoneczną pogodę. Ponadto Adriatyk jest bardzo atrakcyjnym, a przy tym tym dość łatwym miejscem do żeglowania, dzięki czemu w komfortowych warunkach wdrożymy się w ten sport i, jeżeli złapiemy przysłowiowego bakcyla, będziemy mogli dalej szlifować umiejętności w bardziej egzotycznych lokalizacjach, takich jak osławione Karaiby.

Nie tylko dla dorosłych

Na koniec warto wspomnieć, że szkoleniowe rejsy wakacyjne to propozycja nie tylko dla dorosłych. To również doskonały wybór dla całych rodzin z dziećmi. Takie wakacje stanowią bowiem jedyną w swoim rodzaju okazję do budowania i rozwijania więzów międzyludzkich oraz wspólnego spędzania czasu. Ponadto, najmłodsi nie tylko ciekawie spędzą wolny czas, ale również, być może, zarażą się pasją, która będzie trwała całe życie.

 

fot. mat. sponsora