Reminiscencje z dziennika artysty

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

6 lutego o godz. 14.00 w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie odbędzie się otwarcie wystawy „REMINISCENCJE Z DZIENNIKA ARTYSTY”. Ekspozycja ukazuje spektrum twórczości Jana Popka (1942 – 1980), który urodził się na Zamojszczyźnie.

Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, gdzie pobierał lekcje rysunku, grafiki i malarstwa, następnie studiował na Akademii Sztuk pięknych w Warszawie, gdzie zrobił równolegle dwie specjalizacje: malarstwo ścienne i grafikę.

Był współzałożycielem kierunku Wychowanie Plastyczne na UMCS w Lublinie, gdzie uczył rysunku i malarstwa.

Malarz, grafik, miłośnik literatury, twórca tekstów poetyckich. Artysta ekspresyjny, tworzący głównie geometryczne kompozycje abstrakcyjne. Chętnie eksperymentował zarówno z formą, jak i kompozycją obrazu.

Jego sztuka przedstawia całe spektrum tematów od intymnych przeżyć, poprzez życie rodzinne po komentarze do sytuacji politycznej czy społecznej. Retoryka jego sztuki dotyczy szeregu ludzkich emocji i doznań bez względu na ich zabarwienie emocjonalne. Zafascynowany i pięknem, i brzydotą, nie miał oporów przed ich łączeniem na płaszczyźnie jednego dzieła.

Twórczość Jana Popka jest dowodem na to, że polska sztuka lat 60 i 70 niczym nie ustępuje sztuce zachodniej i nie ma wobec niej żadnych kompleksów.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która będzie eksponowana do końca lutego 2009 r.

Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009