Rezolucja PE w sprawie Ukrainy

Bruksela

Reklamy

Parlament Europejski przyjął 25 lutego 2010 r. (zdecydowaną większością głosów) wspólną rezolucję na temat sytuacji na Ukrainie w związku z przebiegiem ostatnich wyborów prezydenckich.

***

JEŚLI REFORMY BĘDĄ KONSEKWENTNIE WPROWADZANE W ŻYCIE, UNIA EUROPEJSKA POWINNA ROZWAŻYĆ OBIETNICĘ CZŁONKOSTWA DLA UKRAINY

Parlament Europejski przyjął 25 lutego 2010 r. (zdecydowaną większością głosów) wspólną rezolucję na temat sytuacji na Ukrainie w związku z przebiegiem ostatnich wyborów prezydenckich.

Autorami rezolucji ze strony Europejskiej Partii Ludowej są posłowie Platformy Obywatelskiej w PE – Lena Kolarska-Bobińska i Paweł Zalewski oraz były Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE, niemiecki eurodeputowany Elmar Brok (CDU, EPL).

Posłowie PE docenili fakt, iż obie tury wyborów 17 stycznia i 7 lutego br. przebiegły w spokoju oraz z poszanowaniem prawa i standardów międzynarodowych, co potwierdzili członkowie misji obserwacyjnej PE.

„Ukraina musi energicznie działać na rzecz wzmacniania rządów prawa, walki z korupcją i reform rynkowych. Jeśli te reformy będą konsekwentnie wprowadzane w życie, Unia Europejska powinna rozważyć obietnicę członkostwa dla Ukrainy” dodała Pani Kolarska-Bobińska.

Posłowie podkreślili znaczenie współpracy i integracji Ukrainy z Unią Europejską i aktywny udział Ukrainy w programie Partnerstwa Wschodniego, a także istotną rolę młodzieżowych i studenckich wymian, umów o partnerstwie oraz kontaktów biznesowych, jako skutecznych sposobów na zwiększenie świadomości i akceptacji dla reform wśród społeczeństwa ukraińskiego.

Rezolucja potępia działania prezydenta Juszczenki, który nadał pośmiertnie Stepanowi Banderze, przywódcy współpracującej z nazistowskimi Niemcami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (UON), tytuł „Bohatera Ukrainy”. Ma nadzieję, że nowy prezydent będzie realizował europejskie wartości.

Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że w rezolucji „chodziło nam też o to, aby Komisja we współpracy z państwami członkowskimi i z Ukrainą opracowała specjalne środki, które mają ułatwić podróżowanie posiadaczom biletów i osobom zainteresowanym sporte,w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r.”.

***

info:
BIURO POSELSKIE POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
PROF. LENY KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2010