Roaming, co to jest i na czym polega?

Połączenie w roamingu często mylone są z połączeniami międzynarodowymi. Pojęcia te jednak różnią się od siebie i stosowanie ich zamiennie jest błędem. Ich mylenie niestety może skutkować poniesieniem wysokich kosztów za usługi telekomunikacyjne.

Reklamy

 

Korzystanie z telefonu za granicą

Roaming jest to usługa, która pozwala na korzystanie z obcych niż macierzysta sieci w momencie, gdy znajdujemy się za granicą naszego kraju. Połączenia międzynarodowe wykonuje się wtedy, gdy przebywa się we własnym kraju i dzwoni się do innego. Ponieważ połączenie takie nie jest realizowane w zakresie roamingu, stawka za nie jest naliczana przez operatora i w niektórych przypadkach może być wysoka.

Nowe zasady – „Roam Like At Home”

Zgodnie z nowymi zasadami nazwanymi “Roam Like At Home” w czasie wyjazdu do kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat za wykonywanie połączeń, wysyłanie MMS-ów, SMS-ów oraz korzystanie z transferu danych. Wszystkie te usługi naliczane są tak samo, jak w domu. Do Europejskiego Obszaru Gospodarczego należą: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja (niecała), Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.

Automatyczna usługa roamingu i limity

W przypadku gdy umowa z operatorem zawierała zapis dotyczący korzystania z roamingu, został on automatycznie przekształcony w roaming po cenach krajowych, w momencie, gdy nastąpiła zmiana w przepisach. Obecnie każda nowo zawierana umowa obligatoryjnie zawiera taki paragraf, więc niekonieczne są już żadne dodatkowe ustalenia.

Warto pamiętać, że w pewnych przypadkach może dojść do naliczenia dodatkowych kosztów w czasie korzystania z usług sieci komórkowej za granicą. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy przekroczony został limit np. transferu danych, jaki był przewidziany w ramach posiadanego planu taryfowego. Cena ta jednak nie może przekroczyć 6 euro za 1 GB danych. Jest to kwota, jaką macierzysty operator musi zapłacić operatorowi z kraju, na którego terenie się wówczas znajdujemy.

Zobacz także: Co to jest i na czym polega rejestracja karty SIM?

 

(tekst i fot. mat. sponsora)