Robotyzacja spawania

W dzisiejszych czasach wiele gałęzi przemysłu korzysta z zasobów robotyki. Jeżeli chodzi o dziedzinę spawania zaletą robotyzacji jest na pewno zastępowanie pracowników podczas niebezpiecznych prac i niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Robotyzacja przemysłu

Robotyzacja ma oczywiście wiele zalet i atutów. Jest to np. większe bezpieczeństwo pracy, jednolita wydajność, optymalizacja zużycia wszelkich materiałów spawalniczych, zmniejszenie kosztów związanych z bezpieczeństwem w pracy, większa kontrola nad produkcją i jakością towaru, czy nawet podniesiony prestiż firmy.

W większości wypadków wykorzystanie takiej technologii sprawdza się w produkcji seryjnej. Każdego robota trzeba zawsze zaprogramować i ustawić pod konkretne działania, a taki proces ustawień i programu zajmuje sporo czasu. Produkcja  jednostkowa w wielu przypadkach staje się nieopłacalna, lecz w produkcji seryjnej jak najbardziej spełnia swoje zadanie.

W takim przypadku inwestycja w robotyzację ma sens i jest jak najbardziej opłacalna. Obecnie wiele firm zajmuje się produkcją robotów do spawania. Konkurencja jest duża i każdy z producentów produkuje coraz to nowsze i ulepszane wersje.

Robot do spawania

Roboty do spawania bardzo często wykorzystywane są w różnych produkcjach i zadaniach. Są one bardzo wydajne. Taki robot ma np. jednostkę sterującą na bazie komputera przemysłowego, potrzebne sensory do realizacji wielu funkcji procesu i w różnych przyrządach wykonawczych, przelotowy nadgarstek, podajniki drutu, funkcjonalną i praktyczną funkcję kontrolera, która bez jakiejkolwiek konieczności wykorzystania fizycznych miejsc umożliwia odpowiednie zmniejszenie wielkości danego stanowiska.

Robot do spawania posiada również pozycjonery i obrotniki. Zwiększają one możliwości całego systemu i odpowiednio wspomagają robota w dokładnym ustawieniu końcówek roboczych względem elementów spawanych. Oczywiście możliwe jest awaryjne zatrzymanie takiego robota do spawania w każdym przypadku np. wykrycia defektu lub niepotrzebnej kolizji.

Roboty mają również moduły pozycjonujące, które pozwalają na prosty obrót detalu, poziome i pionowe pozycjonery z dwoma osiami obrotu, obrotowy stół  w wersjach pojedynczego i wielokrotnego obrotu.

Posiadają również slidery, które zwiększają obszar roboczy robota. W wielu wersjach robotów do spawania są zautomatyzowane systemy. które można odpowiednio rozbudowywać. Takie systemy pozwalają np. redukować wkład pracy, czy utrzymywać na jednolitym poziomie wartość prądu. Wszystkie te rozwiązania korzystnie wpływają na jakość i obsługę robotów spawalniczych.

(tekst i fot. mat. sponsora)