Rolety czy żaluzje – co warto wybrać?

Dobór odpowiednich osłon okiennych najczęściej opiera się na pytaniu – czy lepiej wybrać rolety, czy może żaluzje? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Reklamy

 

Osłona okienna w pokoju najczęściej pełni kilka różnych funkcji. Ma za zadanie zapewnienie większej prywatności, aby osoby z zewnątrz nie mogły zaglądać do środka pomieszczenia. Również zabezpiecza przed nadmiernym nasłonecznieniem w trakcie dnia. Ponadto może pełnić również funkcję dekoracyjną, jeśli będzie dopasowana do charakteru wnętrza.

Wśród najpopularniejszych osłon okiennych stosowanych w domach znajdują się rolety oraz żaluzje. Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy. Na co warto się zdecydować? W podjęciu decyzji pomoże nam firma START, która od lat dostarcza osłony okienne w Lublinie i województwie lubuskim.

Reklamy

 

Rolety okienne

Zacznijmy od rolet, jako że to one są obecnie bardzo chętnie wybierane. Do wyboru mamy kilka typów rolet wewnętrznych, w tym między innymi takie jak:

  • rolety wolnowiszące, w tym mini rolety
  • rolety w kasecie
  • rolety dzień – noc
  • rolety rzymskie
  • rolety plisowane – plisy

 

Rolety wolnowiszące są najtańsze z powyższych. Składają się z materiału nawiniętego na metalową rurkę, która potem umieszczona jest na specjalnych zaczepach na ramie okiennej albo przymocowana do ściany. Rolety w kasecie są nieco droższe, ponieważ posiadają zabezpieczającą kasetę – chroni ona tkaninę przed zabrudzeniami i przebarwieniami. Oba modele są łatwe w obsłudze – mają jeden sznurek pozwalający na ich opuszczanie i podnoszenie.

Bardziej złożona konstrukcja to rolety dzień – noc. W tym przypadku stosuje się tkaninę z pasami przejrzystymi i nieprzezroczystymi. Tkanina jest układana podwójnie, dlatego przy odpowiedniej manipulacji roletą możemy uzyskać mniejszy albo większy stopień zaciemnienia zależnie od ułożenia pasów. Roleta może być również opuszczana i podnoszona.

Bardzo funkcjonalne są też rolety plisowane. Składają się z plisowanego materiału, który umieszczany jest w prowadnicach po bokach okien. Materiał ten może być opuszczany albo podnoszony, także w różnych pozycjach. Przykładowo, możemy umieścić go tylko w dole okna, co nie jest możliwe w przypadku innych rolet.

Miłośnicy dobrego designu powinni zwrócić również uwagę na rolety rzymskie. Są wykonane z tkaniny, która może być podnoszona albo opuszczana, tworząc fałdy. Dzięki temu może nie tylko chronić wnętrze przed słońcem i wzrokiem innych osób, ale także może służyć jako ozdobna firanka. Dodatkowym plusem rolet rzymskich jest możliwość prania.

 

Żaluzje okienne

Żaluzje również mogą być świetnym pomysłem do domu albo do mieszkania. Są bardzo eleganckie, szczególnie jeśli mówimy o tych wykonanych z drewna. Można zakupić je również w wariancie z lekkiego aluminium, które jest tańsze. Do wyboru mamy wiele różnych kolorów.

Żaluzje są bardziej funkcjonalne od standardowych rolet, ponieważ możemy dzięki nim regulować ilość światła dostającego się do wnętrza. Także możemy podnosić je w górę oraz w dół. Warto jednak wskazać, że nie wszystkie rolety zapewniają maksymalne zaciemnienie wnętrza – tutaj lepszym wyborem będą rolety z zaciemniającej tkaniny.

Dopasowane kolorystycznie rolety mogą być również bardzo eleganckim dodatkiem do wnętrza – warto zwrócić szczególną uwagę na te drewniane, które dodają wnętrzom prestiżu.

Głównym minusem rolet jest ich podatność na zakurzenie – kurz osiadający na roletach jest także kłopotliwy w zebraniu. Najlepiej korzystać wtedy z odkurzacza z odpowiednią końcową albo ze specjalnej szczotki przeznaczonej do czyszczenia rolet.

Oprócz tego żaluzje mogą być cięższe w obsłudze ze względu na swój ciężar – jeśli zamierzamy mieć je cały czas opuszczone i jedynie zmieniać kąt lamelek, czyli listewek w żaluzjach, wtedy nie będą sprawiały nam kłopotów. Gdy jednak będziemy chcieli je podnosić i opuszczać, będą wymagały więcej siły.

 

Podsumowanie

Zatem zarówno rolety, jak i żaluzje mają swoje plusy i minusy. Najlepiej zatem przeanalizować decyzję samodzielnie albo skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie.

Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza firma START – działająca w Lublinie i województwie lubelskim: lublinrolety.pl.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)