Rolnicy pikietowali pod Urzędem Gminy Hrubieszów

Dzisiaj przed Urzędem Gminy Hrubieszów odbyła się się pikieta rolników, którzy protestowali przeciwko planowanej przez Radę Gminy podwyżce podatku rolnego.

Reklamy

Przyjęta przez Radę Gminy cena żyta do wymiaru podatku rolnego na ten rok wynosi 157,50 zł.

– W poprzednim roku było to 94 zł, więc podwyżka jest duża – informuje Jan Grabarczuk, przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w Hrubieszowie, która zorganizowała pikietę. – U nas mamy gleby najwyższej klasy, dlatego przelicznik jest wysoki.

Za 1 ha ziemi rolnik może zapłacić nawet 250 zł podatku, czyli o ponad 100 zł więcej niż w roku ubiegłym.

– Przyjęta przez naszą radę cena żyta jest wyższa o 50–85 proc. od ceny przyjętej przez inne gminy naszego powiatu – twierdzi szef hrubieszowskiego związku.

Rolnicy wręczyli przewodniczącemu Rady Gminy Januszowi Jędrzejewskiemu petycję w sprawie obniżenia stawki podatku podpisaną przez ponad tysiąc osób.

– Domagamy się obniżenia wysokości podatku rolnego, bo zaproponowany stanowi duże obciążenie dla wielu rodzin – mówi Grabarczuk. – Niech szukają oszczędności u siebie.

Pikieta przebiegła spokojnie, rolnicy posiadali ze sobą jedynie polskie flagi i gwizdki,  popierała go Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność.

W razie nieuwzględnienia petycji, rolnicy zapowiedzieli ponowny protest na przyszły wtorek, kiedy to odbywać się będzie sesja Rady Gminy Hrubieszów, w czasie której podejmowane będą decyzje w sprawach budżetu i podatków.