Rowery czekają na swoich właścicieli. Uwaga na złodziei!

Hrubieszowska Policja informuje, że Biurze Rzeczy Znalezionych, które mieści się w Starostwie Powiatowym przy ul. Narutowicza 34 znajdują się odnalezione przez mundurowych rowery. Osoby, które w ostatnim czasie utraciły jednoślady mogą zgłosić się po ich odbiór. Hrubieszowscy policjanci w związku z nasilającymi się w ostatnim czasie przypadkami kradzieży wartościowych rzeczy w tym szczególnie rowerów – przestrzegają przed złodziejami.

Reklamy

Jeśli rower będzie znajdował się w magazynie, a właściciel poda jego znaki szczególne będzie mógł odebrać swój pojazd.


Hrubieszowscy policjanci w związku z nasilającymi się w ostatnim czasie przypadkami kradzieży wartościowych rzeczy w tym szczególnie rowerów, apelują do wszystkich mieszkańców, aby prawidłowo zabezpieczali swoje jednoślady przed kradzieżami. Przypominamy również o możliwości oznakowania roweru w budynku hrubieszowskiej komendy. Znakowanie jest bezpłatne, wystarczy mieć ze sobą dowód zakupu roweru oraz dowód tożsamości. W ten sposób wielu z nas nie padnie ofiarą przestępstwa.

Reklamy

W związku z tym, że aura sprzyja wyjazdom, wycieczkom rowerowym oraz innym formom spędzania wolnego czasu, hrubieszowscy policjanci apelują do wszystkich cyklistów przede wszystkim o bezpieczne i przepisowe poruszanie się po drogach, ale także o właściwe zabezpieczenie swoich jednośladów. W ostatnim czasie rowerzyści bardzo często pozostawiają swoje jednoślady bez zabezpieczenia głównie przed sklepami, blokami, posesjami oraz na klatkach schodowych. A łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość.

Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru warto skorzystać z kilku rad:

  • Postawmy na dobre zabezpieczenie naszego jednośladu, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież.
  • Warto zastosować dwa rodzaje zabezpieczeń. Im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie napotkanych przez niego utrudnień, tym mniejsze prawdopodobieństwo, ze stracimy swój rower.
  • Zaleca się stosowanie linek rowerowych. Odchodząc nawet na chwilę od roweru, przypnijmy go do nieruchomej części otoczenia.
  • Zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenie naszej piwnicy – złodzieja goni czas, wiec dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał.
  • Miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Nie pozostawiajmy tam rzeczy wartościowych w tym także rowerów, które są łatwym łupem dla złodzieja.
  • Poinformujmy Policję gdy zauważymy coś niepokojącego. Na przykład kiedy nieznana nam osoba kreci się blisko naszego bloku, wchodzi i wychodzi bez powodu do klatki schodowej czy piwnicy.

Przypominamy również o możliwości oznakowania roweru. Wystarczy mieć ze sobą dowód zakupu roweru oraz dowód tożsamości i udać się do Komendy Powiatowej Policji przy ul. Narutowicza 20 w Hrubieszowie. Znakowanie jest bezpłatne.

Dowód zakupu towaru bądź karta gwarancyjna wymagane są z tego względu, że każda osoba nie posiadająca dokumentu mogłaby oznakować rower, który właśnie został skradziony. Do znakowania rowerów stosowany jest kod literowo-cyfrowy składający się z 10 znaków tj4 literi 6 cyfr. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany. Po wykonaniu graweru dane oznakowanego przedmiotu rejestrowane są w policyjnej komputerowej bazie danych. Właściciel otrzymuje odcinek z numerem identyfikacyjnym przypisanym do jego roweru. W celu uniknięcia ewentualnych wyjaśnień w czasie policyjnej kontroli zalecamy, by w przypadku sprzedaży roweru przekazać nowemu właścicielowi odcinek dotyczący jego oznakowania. Informujemy również wszystkie osoby, które w ostatnim czasie utraciły swoje jednoślady o zgłaszanie się do ,,Biura Rzeczy Znalezionych”, którego siedziba mieści się w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie przy ul. Narutowicza 34, tel. 84-696-50-68, gdzie znajdują się rowery porzucone, które zostały ostatnio odnalezione przez policjantów. W przypadku podania prawidłowych znaków szczególnych dotyczących utraconego roweru, a będzie on znajdował się w magazynie, zostanie on zwrócony właścicielowi.

 

źródło: KPP Hrubieszów (J.K)