Rozmowa z Tomaszem Momotem – wybitnym hrubieszowianinem – ZDJĘCIA

Talenty są wszędzie, lecz muszą trafić na odpowiednich ludzi, którzy dadzą im podstawy, wiarę, że powinni iść tą drogą, pomogą im w dalszym rozwoju. Tak się stało z hrubieszowianinem Tomaszem Momotem – doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, dyrygentem, wykładowcą na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, itd. Jak usłyszycie w mediach Jego imię i nazwisko – to wysłuchajcie, czego znów dokonał, co prezentuje… Polecam, na pewno Was nie zawiedzie. PoniżejRozmowa z Tomaszem Momotem wybitnym hrubieszowianinem!

Reklamy

Występuje Pan na wielu polskich scenach i to ze znanymi w branży muzycznej osobami, ale proszę przypomnieć, gdzie i kiedy zaczęło się Pana spotkanie z… piosenką, muzyką…?

– Tak, zgadza się. Mam przyjemność występować przy boku takich solistów, jak: Beata Kozidrak, Urszula, Małgorzata Ostrowska, Monika Brodka, Krzysztof Cugowski, Sławek Uniatowski, Piotr Cugowski, Artur Gadowski… Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się w moim ukochanym Hrubieszowie, w Domu Kultury – gdzie, jako kilkuletni chłopiec, grałem na akordeonie podczas jednego z wydarzeń artystycznych.

Reklamy

­

Może trochę więcej wspomnień z tej okazji – osoby, które zachęciły do muzyki i kilka słów o nich?

– Moim pierwszym nauczycielem w klasie akordeonu był Pan Leszek Opała. To on zachęcił mnie do zagłębienia się w muzykę w profesjonalny sposób. Wtedy byłem małym chłopcem, a Pan Leszek miał na mnie bardzo pozytywny wpływ i potrafił przekazać wiedzę. Wsparcie w kształceniu muzycznym otrzymałem także od Księdza Andrzeja Puzona i Pana Romana Gumieli. Wszystkie wspomniane osoby okazały mi wiele ciepła, cierpliwości i dużego wsparcia, za co im kolejny raz z serca dziękuję.

­

A w dalszej drodze muzycznej, u kogo i gdzie podnosił Pan swoje umiejętności?

– Moja dalsza droga muzyczna ukształtowała się tak, że ukończyłem Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Lublinie, a następnie kontynuowałem naukę na studiach wyższych Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i muzyki rozrywkowej.

­

Proszę wymienić chociaż kilka miejsc, gdzie już Pan występował ?

– Podczas studiów miałem już w swoim dorobku występy w wielkich salach koncertowych ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej: Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Filharmonie, koncerty telewizyjne etc. Do dnia dzisiejszego koncertuję w całej Polsce, w prestiżowych salach i obiektach upowszechniających kulturę i sztukę.

­

Może kilka ważnych dla Pana występów i z jakiej okazji?

– Każdy występ, każdy koncert jest dla mnie ważny i nie mogę tutaj stopniować, który bardziej, a który mniej. Jedne wymagają dłuższego przygotowania, inne pochłaniają mniej czasu, lecz do wszystkich przedsięwzięć artystycznych podchodzę z takim samym zaangażowaniem, pokorą i zarazem ekscytacją. Kocham to, co robię i to jest dla mnie największa satysfakcja. Okazjonalne koncerty to przede wszystkim jubileusze i tutaj chciałbym wymienić między innymi 700-lecie miasta Lublin oraz 620-lecie miasta Hrubieszów, które z ogromną przyjemnością poprowadziłem w roli kierownika artystycznego, kompozytora i dyrygenta chórów i orkiestry.

­

Jak długo trzeba przygotować się do koncertów?

– Tak jak już wspomniałem, każde wydarzenie wymaga solidnego przygotowania, odpowiedniego w zależności od składu instrumentalnego, doboru solistów oraz repertuaru, czy miejsca koncertu.  Skrupulatność i przewidywalność są w takich przypadkach bardzo ważne, ponieważ przekłada się to na profesjonalną realizację danego przedsięwzięcia. Przygotowując muzykę, komponując czy aranżując, skupiam się na detalach, chcąc uwzględnić każdy oddech i krok solisty, wydobyć z instrumentów ich głębię i moc, i w prawdziwy, piękny sposób przekazać emocje publiczności.

­

Stres…? Jedni tracą – inni zyskują, a jak jest u Pana?

– Uważam, że lekki stres jest potrzebny, ponieważ działa mobilizująco. Myślę, że gdybym go nie odczuwał, oznaczałoby to, że wkradła się obojętność, że moja praca i zarazem pasja stały się jedynie rutyną, pozbawioną zaangażowania. Lubię ten moment, kiedy delikatny dreszcz przenika ciało, rośnie adrenalina, pojawiają się endorfiny, szybsze bicie serca… To utwierdza mnie w tym, że od początku mojej drogi, aż do dnia dzisiejszego, zależy mi na muzyce tak samo mocno i na tym, aby wykonana została z pełnym zaangażowaniem, na najwyższym poziomie.

­

Są płyty z Pana udziałem – proszę wymienić kilka.

Wybrana dyskografia:

 • ”Powróćmy jak za dawnych lat”, 2014r.,
 • ”Madame Curie„ UMCS, 2015r.,
 • ”Historie nie z mojej bajki”, 2015r. ,
 • ”Koncert  dla Kacpra”,  2015r. ,
 •  Chonabibe & Tomasz Momot Orkiestra, 2016r.,
 •  ”Siedem razy Lublin” , 2017r. ,
 • ”Zakochani w Lublinie” Tomasz Momot Orkiestra i Goście, 2017r.,
 • ”Głosy Miasta”, 2018r.,
 • ”Gramy z sercem”,  2018r.,
 • ”Koncert dla Seniorów”  Tomasz Momot Orkiestra i Goście, 2019r.,
 • ”Jubileusz 100-Policji Państwowej”, Tomasz Momot Orkiestra i Goście,  2019r.,

­

Jak wyczytałem – jest pan wszechstronny muzycznie. To… kim Pan właściwie jest?

– Jestem muzykiem, doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, pracuję, jako wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzę własną orkiestrę – Tomasz Momot Orkiestra, a także pełniąc funkcję kuratora linii programowej Dźwięk w ACKiM UMCS Chatka Żaka założyłem i pełnię rolę dyrygenta Orkiestry Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie, złożonej ze studentów i uczniów lubelskiego środowiska.

­

Kiedy będzie Pan w… swoim Hrubieszowie i może kilka słów o nim?

– Hrubieszów jest dla mnie miastem bardzo bliskim, tutaj się urodziłem i jak na wstępie tej rozmowy wspomniałem – stawiałem tu pierwsze dźwięki na instrumencie. Lubię to miasto. Jak tylko mam okazję być tutaj, korzystam z czasu i spaceruję po Hrubieszowie, zajadam pyszne zapiekanki i w myślach przywołuję wspomnienia… Wracam także myślami do artystów pochodzących z Hrubieszowa, z którymi także współpracuję: Jan Kondrak, Adam Szabat, Bartek Caboń, Tomasz Brudnowski, Aleksandra Opała, Martyna Temporowicz, Mariusz Telicki. To wspaniali ludzie, życzliwi, serdeczni i bardzo zdolni. Korzystając z okazji, chciałbym im podziękować i serdecznie pozdrowić! Pragnę także przekazać tutaj słowa podziękowania dla Pani Burmistrz Hrubieszowa Marty Majewskiej, Pani Dyrektor HDK Grażyny Temporowicz oraz Pani Redaktor Anny Dąbrowskiej – za zaufanie oraz wspaniałą współpracę, którą mam nadzieję niebawem powtórzymy.

Z uściskami dla drogiego mi Hrubieszowa – Tomasz Momot. Dziękuję za rozmowę.

­

Dziękuję za odpowiedzi i trzymam nadal kciuki, aby Pana kariera toczyła się dla przyjemności widzów, słuchaczy i Pana! Lubiehrubie – mak (Marek Ambroży Kitliński)

***

Wikipedia

Tomasz Krzysztof Momot (ur. 2 marca 1978 w Hrubieszowie) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, pianista oraz producent muzyczny, doktor sztuk muzycznych i pracownik naukowo-dydaktyczny na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie[1].

Prowadzi własny jazzowy big-band – „Tomasz Momot Orkiestra”, złożony z polskich muzyków sesyjnych, z którym stale koncertuje i nagrywa.

Współpracował m.in. z: Beatą Kozidrak, Justyną Steczkowską, Arturem Gadowskim, Małgorzatą Ostrowską, Mietkiem Szcześniakiem, Krystyną Prońko, Kayah, Haliną Frąckowiak, Krzysztofem i Piotrem Cugowskimi, Kubą Badach, Katarzyną Cerekwicką, Sławkiem Uniatowskim, Pawłem Kukizem, Urszulą, Tomaszem Korpantym oraz Zbigniewem Wodeckim, a także z zespołami: IRA, In-Grid, Kashmir, Cate likes Candy oraz Smokey Band. Podejmował także współprace z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim, Polskim Radiem Lublin, Polskim Radiem Trójka, Telewizją Polską, Orkiestrą Polskiego Radia, Royal Academy of Music.

Ma w dorobku kilkanaście płyt CD nagranych z własną orkiestrą oraz z wybitnymi artystami polskiej estrady, jako producent muzyczny, dyrygent, aranżer, kompozytor oraz instrumentalista (fortepian, instrumenty klawiszowe). Odznaczenia i nagrody – Srebrny Krzyż Zasługi – nadany 10 września 2019 r.

***

Polecam:

Tomasz Momot – Oficjalna strona

Tomasz Momot Orkiestra – Oficjalna strona

­­

Rozmowę przeprowadził i opracował Marek Ambroży Kitliński

Fot. zdjęcie główne: Krzysztof Kuzko / archiwum T. Momota, galeria: lubiehrubie.pl


Zobacz też:

620 lat Hrubieszowa – gala jubileuszowa – ZDJĘCIA, WIDEO

620 lat Hrubieszowa – gala jubileuszowa – ZDJĘCIA, WIDEO


LubieHrubie na Instagramie