Roztocze – Kraina aktywności

Roztocze to z pewnością wizytówka Lubelszczyzny. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mnogość pieszych szlaków, spływy kajakowe oraz unikalne krajobrazy przyciągają turystów z całej Polski. Podpowiemy z jakich atrakcji warto skorzystać.

Reklamy

 

Fani dwóch kółek koniecznie muszą odwiedzić Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. To trzyetapowa trasa, składająca się łącznie z prawie 260 kilometrów. Pierwszy odcinek łączy Kraśnik ze Zwierzyńcem, kolejne Zwierzyniec z Hrebenne i Hrebenne ze Lwowem. Szlak prowadzi przez najbardziej malownicze części regionu, zaś urozmaicona rzeźba terenu, liczne zabytki i piękno otaczającej przyrody przypadną do gustu niejednemu cykliście.

Będąc na Roztoczu koniecznie trzeba odwiedzić Zwierzyniec. To właśnie tu można skorzystać z kolejnej atrakcji – spływów kajakowych. Ośrodek Cichy Domek, to miejsce gdzie dowiemy się jakie trasy będą dla nas najlepsze, wypożyczymy niezbędne akcesoria lub po prostu skorzystamy z organizacji całego spływu. Do dyspozycji turystów gospodarze przygotowali profesjonalny sprzęt oraz specjalne wyposażenie takie jak dodatkowe siedzenia dla dzieci i wodoszczelne pojemniki np.: na telefon. Kajki na roztoczu to obowiązkowy punkt wypadu w te rejony.

Dla sympatyków pieszych wycieczek proponujemy spacer po Roztoczańskim Parku Narodowym. Za wstęp na ścieżkę na Bukową Górę będziemy musieli zapłacić 4 zł (cena za bilet normalny), jednak warto pamiętać, że przychód z biletów jest przeznaczony na remont i utrzymanie szlaków. Do wyboru mamy kilka tras turystycznych. Najbardziej popularne to: ścieżka do Stawów Echo, ścieżka na Piaseczną Górę, oraz ścieżka historyczno – przyrodnicza do Wojdy. Podczas zwiedzania należy zwrócić uwagę na Pałac Plenipotenta, w którego skład wchodzą nie tylko zabytkowa willa, ale także stajnia i ogród. Obecnie znajduje się tam siedziba Dyrekcji Parku.

Roztocze posiada świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Warto jednak szukać miejsc, które oferują dodatkowe atrakcje. Jednym z takich ośrodków jest wspominany już Cichy Domek. Oprócz drewnianych domków, które świetnie komponują się z roztoczańskim widokiem, gospodarze oferują spływy kajakowe, wycieczki rowerowe oraz możliwość rozpalenia grilla czy ogniska.

 

 

fot. mat. sponsora