Ryboterapia – zawody wędkarskie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – Hrubieszów 2018

W dniu 18 maja 2018 r. na starorzeczu „Rogowiec” rzeki Huczwy w Hrubieszowie odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, które było realizowane w ramach projektu Ryboterapia.

Reklamy

 

Zawody wędkarskie zorganizował Powiatowy Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie we współpracy z redakcją miesięcznika „Wiadomości Wędkarskie” oraz Ruchem na Rzecz Wędkarstwa Niepełnosprawnych „WĘDKARZE BEZ BARIER”. Przygotowaniem łowiska dla młodych wędkarzy zajęło się Koło PZW Hrubieszów – Miasto.

Pomimo tego, że poranek nie napawał optymistycznie – padał deszcz, to jednak na wyznaczone miejsce spotkania nad starorzeczem Huczwy stawiają się punktualnie ekipy z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Dorohuska, Włodawy i Hrubieszowa. Wszyscy są wspaniale przygotowani na łowienie w tych niekomfortowych warunkach. Jednak Opatrzność czuwa nad wędkarzami i na pół godziny przed rozpoczęciem imprezy przestaje padać. Gotowi do łowienia stają nad brzegiem urokliwego łowiska. Jeszcze tylko drobna korekta przygotowanych zestawów – z pomocą przychodzą wędkarze z Koła PZW Hrubieszów – Miasto doskonale znający ten zbiornik oraz opiekunowie ekip. Krótki rekonesans po łowisku, przygotowanie zanęty, wymiana przyponów z haczykami i… można łowić.

Reklamy

Nikt tu się nie ściga, bo nie są to zawody o lokaty. Celem jest integracja, spotkanie nad wodą, wspólne łowienie, wymiana poglądów, nauka wędkowania, zawieranie nowych znajomości. To także poznawanie nowych miejsc oraz łowienie różnych gatunków ryb w różnych zbiornikach. Także taki cel miało i to spotkanie. Ryby również dopisały. Nie było młodej wędkarki lub wędkarza, którzy wróciłby „o kiju”. Starorzecze obdarzyło młodych łowców wzdręgami, płociami, uklejkami, trafiło się również kilka leszczyków. Wszyscy złowili ryby!

Zanim spotkanie się zakończyło podano jeszcze gorący posiłek – bigos i kiełbaski upieczone na ognisku, a do tego gorące i zimne napoje. Młodzież za wzięcie udziału w spotkaniu otrzymuje drobne upominki, a Ośrodki za udział puchary i dyplomy. Jeszcze tylko wspólna fotografia i czas powrotu do domu. Chwilę po zakończeniu imprezy znów zaczął padać deszcz.

Przez cały czas trwania naszych wędkarskich zmagań widzieliśmy piękne uśmiechy na twarzach młodych wędkarzy. To dobitnie świadczy o potrzebie realizowania kolejnych podobnych spotkań promujących wędkarstwo także wśród dzieci i młodzieży dotkniętej niepełnosprawnością.

Za wspólną realizację przedsięwzięcia organizatorzy składają serdeczne podziękowania:

Redaktorom „Wiadomości Wędkarskich”: Krzysztofowi Szymańskiemu, Norbertowi Stolarczykowi i Markowi Kluczkowi;

Sponsorom: Wicestaroście Hrubieszowskiemu Annie Frączek, Burmistrzowi Miasta Hrubieszowa Tomaszowi Zającowi, Okręgowi PZW w Zamościu, w tym Pani Beacie Wróbel – dyrektorowi Biura ZO PZW w Zamościu, Właścicielowi Salonu Wędkarskiego „Salmo” w Zamościu – Jerzemu Wiatrowi, a także szczególnie Panu Rafałowi Maksymiukowi i Pani Julii Duda;

Opiekunom młodzieży z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych we Włodawie i Dorohusku oraz z Hrubieszowa: Agnieszce Kozickiej, Barbarze Tarnawskiej oraz Pawłowi Nowakowi;

Członkom i Zarządom Kół PZW: Hrubieszów „Miasto”,”Pogranicze” Dołhobyczów oraz Werbkowice, a w szczególności: Tadeuszowi Klockowi, Mieczysławowi Śliwińskiemu, Wojciechowi Trojanowskiemu i Zbigniewowi Dolewce.