7 października 2024

Seniorzy z SIW. Edycja 2024

„Seniorzy z SIW. Edycja 2024” to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla Seniorów podczas której rozpowszechniamy wiedzę o komunikacji, manipulacji czy o prawach obywatela, w tym wpływie na wydarzenia i politykę samorządową np. poprzez petycje.

Reklamy

Czym jest petycja? 

Jest to skierowane, na przykład do gminy, żądanie podjęcia działań  mieszczących się w działaniach gminy. 

Reklamy

Petycja może dotyczyć dowolnej sprawy, na przykład zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie lokalnej, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony. Petycja może być złożona w interesie wszystkich mieszkańców, ale także w interesie podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu trzeciego, ale wówczas musimy mieć jego zgodę. 

Petycję może złożyć każdy, również spółka, stowarzyszenie czy dowolna grupa osób.

Reklamy

Petycję wnosimy bezpośrednio do organu (instytucji społecznej), którego działalności dotyczy petycja. Petycję składamy pisemnie lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na przykład e-mailem. 

Petycja powinna zawierać: 

  1. oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję, poprzez wskazanie jego imienia i nazwiska lub nazwy organizacji czy firmy
  2. wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji 
  3. oznaczenie podmiotu do którego kierujemy petycję
  4. wskazanie czego petycja dotyczy


Warto pamiętać, iż w przypadku braku wskazania w petycji imienia i nazwiska oraz miejsca zamieszkania lub nazwy i siedziby wnoszącego petycję, organ pozostawi ją bez rozpoznania, nie wezwie nas do usunięcia tych braków. 

W sytuacji gdy petycję wnosi grupa osób należy wskazać imię i nazwisko oraz adres zamieszkania każdej z tych osób oraz wyznaczyć reprezentanta grupy. Warto więc przygotować listę osób udzielających poparcia petycji z ich podpisami. W takim wypadku najlepiej wskazać jedną osobę wnoszącą petycję, a do treści petycji dołączyć wspomnianą listę z poparciem. 

Pomimo, iż przepisy prawa nie przewidują konieczności sporządzenia uzasadnienia petycji, warto je zawrzeć w treści pisma, aby opisać adresatowi petycji sprawę oraz wyjaśnić nasze stanowisko. 

Petycja winna zostać rozpoznana w terminie 3 miesięcy od dnia jej wniesienia. Podmiot ją rozpatrujący zawiadamia składającego petycję o sposobie jej załatwienia. Na zawiadomienie to nie przysługuje żaden środek zaskarżenia.

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie 

www.stowarzyszeniesiw.pl

email: stowarzyszenie.hrubieszow@gmail.com


Artykuł sponsorowany – tekst, grafika mat. partnera