Serce na talerzu – Obiady Czwartkowe Philipiak

Odżywianie odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Ważna jest nie tylko zawartość talerza, ale także jej jakość. O zdrowie należy dbać każdego dnia poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną czy higieniczny styl życia. To wszystko propaguje Grupa Philipiak poprzez cykl spotkań zwanych Obiadami Czwartkowymi. Charytatywnej działalności edukacyjnej firmy przyświeca jednak o wiele wyższy cel.

Reklamy

 

Grupa Philipiak znana jest głównie z wysokiej jakości stalowych naczyń kuchennych, jednak w jej skład wchodzi też kilka innych marek oferujących, m.in.: zestawy sztućców, komplety porcelany, noże ceramiczne i kute oraz naturalne kosmetyki. Obok prowadzonej działalności firma aktywnie promuje zdrowy styl życia i w tym celu zapoczątkowała cykl prozdrowotnych, edukacyjnych spotkań – Obiadów Czwartkowych. Pomysłodawcą akcji jest Tomasz Filipiak, założyciel firmy. W swoich działaniach Grupa Philipiak konsekwentnie stara się propagować dbałość o zdrowie, nie tylko to na talerzu, ale także poprzez aktywne spędzanie czasu. Dzięki projektowi istnieje możliwość poszerzania i przekazywania wiedzy na temat prawidłowego odżywiania, edukacji żywieniowej, menu najmłodszych, chorób związanych z dietą, itp.

 

Wsparcie znanych i ekspertów

Obiady Czwartkowe odbywają się regularnie od kilku lat w w prestiżowych warszawskich restauracjach, a w ostatnich latach głównie w restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Goście spotkań to znane osobistości ze świata filmu, teatru, sportu i kultury. Ich wybór jest podyktowany aktywnością prozdrowotną. Osoby te chętnie zabierają głos i patronują projektom dotyczącym zdrowia, takich jak: problem otyłości u dzieci, znikoma edukacja żywieniowa, programy walki z nadwagą, wpływ niewłaściwej diety na późniejsze schorzenia, choroby dietozależne, rozsądny wegetarianizm, itp. W wydarzeniach udział biorą także eksperci do spraw żywienia oraz specjaliści, a opiekę merytoryczną nad spotkaniami sprawują warszawscy dietetycy. Całość nie mogłaby się odbyć bez wsparcia Ambasadorów Zdrowej Kuchni Philipiak, skupiającej osoby szczególnie zaangażowane w propagowanie zdrowego stylu życia. Jedną z nich jest znany kucharz Karol Okrasa, który podczas Obiadów Czwartkowych nie tylko prezentuje swoje umiejętności, ale przede wszystkim dzieli się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniami, m.in.: jak gotować smaczne oraz oryginalne, a także wartościowe dania, gdzie szukać inspiracji kulinarnych i jak wprowadzać zdrowe produkty do codziennego menu. Podejmowane na spotkaniach tematy są szeroko omawiane oraz analizowane, a następnie prezentowane na stronie internetowej http://www.obiadyczwartkowe.pl/, gdzie dostępne są dla szerokiego grona odbiorców. Pomysły, inspiracje oraz przepisy można wykorzystać, aby poprawić swój sposób odżywiania.

 

Więcej niż edukacja

Misją spotkań czwartkowych jest przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia w różnorodnych aspektach. Jednak to nie wszystko, ponieważ akcja ma jeszcze jeden, bardzo ważny cel, a jest mi akcent charytatywny. Zaproszeni na obiady czwartkowe goście przynoszą i własnoręcznie podpisują pamiątki, które następnie wystawiane są na aukcje. Uzyskane środki przekazywane są instytucjom charytatywnym. Do tej pory firma Philipiak Milano dzięki licytacjom wsparła akcję Pajacyk organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną oraz Fundację Ex Animo, działającą na rzecz małych pacjentów Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. Na chwilę obecną zebrane po spotkaniach środki zasilają konto Fundacji Akogo?, wspierającą pacjentów przebywających w śpiączce.

 

 

 

fot. mat. sponsora