28 września 2023

Serwer dedykowany – elitarne rozwiązanie, ale czy dla każdego?

Serwer dedykowany to bez wątpienia rozwiązanie z najwyższej półki. Jego zalety docenią nawet najbardziej wymagający użytkownicy, którzy potrzebują bezkompromisowej niezawodności, wydajności i przewidywalnego działania w każdych warunkach. Żaden inny produkt nie daje tylu możliwości, ale za żaden inny nie wymaga tyle pracy i nie kosztuje tak dużo. Dla kogo więc przeznaczony jest serwer dedykowany? Jakie są jego rzeczywiste możliwości?

Reklamy

Czym jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to nic innego jak komputer (serwer), który zostaje w całości udostępniony jednemu użytkownikowi. Dzięki temu ma on nieograniczony dostęp do wszystkich jego zasobów – pamięci RAM, mocy obliczeniowej procesora czy przestrzeni dyskowej. W pełni wykorzystuje również przepustowość zainstalowanego łącza internetowego. W odróżnieniu od hostingu czy serwera typu VPS nikt inny nie ma wpływu na funkcjonowanie samego serwera. Klient ma również pełną swobodę w zakresie instalowania i modyfikacji zainstalowanego oprogramowania, w tym systemu operacyjnego, dzięki czemu może idealnie dopasować je do swoich wymagań. Takie rozwiązanie gwarantuje bezkompromisową wydajność i niezawodność, a udostępniane urządzenia należą do najwyższej klasy, dzięki czemu ryzyko awarii czy problemów z wydajnością jest bardzo niewielkie. Serwer dedykowany oznacza również oddzielne IP dedykowane wyłącznie Twojemu urządzeniu, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nikt nie będzie sabotował Twoich wysiłków w zakresie pozycjonowania czy marketingu, a wysyłane wiadomości email będą docierały do odbiorców. Z drugiej jednak strony warto mieć na uwadze, że w serwerze dedykowanym o wszystko trzeba zatroszczyć się samodzielnie, bądź zatrudnić osobę odpowiedzialną za jego administrowanie – nie znajdzie się tu gotowych paneli administracyjnych, ponieważ otrzymuje się kompletne urządzenie do swojej dyspozycji.

 

Kto skorzysta z serwera dedykowanego?

Serwery dedykowane są bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem, jakie można znaleźć dla Twojej strony, sklepu czy witryny. Nie oznacza to jednak, że dla każdego będzie to najlepsze rozwiązanie. Śmiało można założyć, że jeśli dopiero planujesz uruchomienie strony internetowej, bloga czy sklepu i nie masz jeszcze wyrobionej marki, to będzie to rozwiązanie znacznie na wyrost. Serwery dedykowane kosztują niemało, w dodatku najczęściej trzeba samodzielnie nabyć licencję na panel administracyjny lub zatrudnić administratora do zarządzania komputerem. Jeśli jednak masz już wyrobiony rynek i spodziewasz się znacznej liczby odwiedzających to lepszą opcją może być serwer dedykowany. Głównym czynnikiem, który rzutuje na decyzję o wykorzystaniu właśnie takiego rozwiązania, powinien być spodziewany ruch na witrynie. Rozbudowane elementy, obsługa poczty, forów internetowych, duży sklep i przede wszystkim – duża liczba odwiedzających. To właśnie w takich sytuacjach może okazać się konieczne skorzystanie z serwera dedykowanego.

Reklamy

 

Coraz częściej na zastosowanie serwerów dedykowanych decydują się również większe firmy, które wykorzystują je do zarządzania własną infrastrukturą sieciową, co pozwala na np. obsługę aplikacji księgowych, serwera poczty, serwera kopii zapasowych, plików czy zarządzania dokumentami.

 

Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Na to pytanie jedynie Ty możesz udzielić trafnej odpowiedzi, ewentualnie skorzystać z pomocy osoby, która zajmuje się tym profesjonalnie. Z pewnością serwer dedykowany to rozwiązanie dające najwięcej możliwości, ale również wymagające najwięcej pracy i związane z ponoszeniem znaczących wydatków. Dlatego jest to opcja głównie dla dużych firm i osób planujących zabrać się na poważnie za prowadzenie portali w internecie. Czyli dla podmiotów dysponujących profesjonalnym zapleczem i mających skonkretyzowane potrzeby. Jeśli planujesz więc dopiero zacząć swoją przygodę z obecnością w sieci, to prawdopodobnie w pełni usatysfakcjonuje Cię tani hosting stron internetowych – np. hosting współdzielony lub VPS. Zaoszczędzisz pieniądze i o wiele łatwiej osiągniesz założone cele.

Reklamy

(tekst i fot. mat. partnera)