Silikony w pielęgnacji skóry – Czy powinnaś ich unikać?

W świecie składników do pielęgnacji skóry silikony często mają złą sławę. Szybkie wyszukiwanie w Google ujawni całą masę negatywnych opinii na temat silikonów, w tym zarzuty, że są one potajemnie toksyczne i zatrzymują brud, pot, bakterie i olej na skórze jak folia plastikowa.

Czy jednak ta niezbyt dobra reputacja silikonów ma jakieś podstawy naukowe?

Czym są silikony ?

Silikony (znane też jako siloksany) to rodzaj syntetycznego polimeru składającego się z łańcuchów atomów krzemu i tlenu. Silikony są znane ze swojej niskiej toksyczności i reaktywności chemicznej, a także stabilności i odporności na rozwój bakterii, dlatego są powszechnie stosowane we wszystkich produktach, od elektroniki i naczyń kuchennych po urządzenia biomedyczne i zabawki dla dzieci. Więcej możesz przeczytać na https://medicot.pl/test-kremow-przeciwzmarszczkowych/

Dlaczego są używane w pielęgnacji skóry i makijażu ?

W świecie urody silikony mogą być używane do wielu różnych celów. Niektóre silikony nadają produktom gładką, śliską konsystencję, która ułatwia ich rozprowadzanie na skórze. Inne pomagają zamknąć wilgoć i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. W podkładach pod makijaż silikony wypełniają pory, wygładzają strukturę skóry i pomagają kontrolować błyszczenie.

Czy silikony są szkodliwe dla skóry wrażliwej ?

Silikony są powszechnie stosowane w medycynie, ponieważ nie powodują podrażnień i są hipoalergiczne – prawdziwe alergie na silikony zdarzają się niezwykle rzadko. Wiele bandaży i arkuszy do leczenia blizn jest wykonanych z silikonu, a dimetikon jest środkiem ochrony skóry. Chociaż skóra każdego człowieka jest inna, silikony są jednymi z najbezpieczniejszych składników dla skóry wrażliwej i reaktywnej.

Czy silikony powodują trądzik ?

Chociaż niektóre silikony mają właściwości okluzyjne, nauka mówi, że silikony są w rzeczywistości przepuszczalne dla powietrza i wody – nie tworzą duszącej, nieprzeniknionej warstwy na skórze. Według standardowych testów większość silikonów ma niski poziom komedogenności. Nie ma żadnych rzetelnych badań łączących silikony z trądzikiem. Jeżeli interesuje cię temat urody to odwiedź naszą stronę medicot.pl

­

tekst i fot. mat.partnera