Skąd się biorą problemy ze snem? Poznaj winowajców bezsenności!

Wielu ludzi, zwłaszcza po trzydziestym roku życia, cierpi na problemy z bezsennością. O ile w wielu przypadkach to sygnał od organizmu, że dzieje się coś złego, to często także problemy z zasypianiem wynikają ze złych nawyków i mało higienicznego stylu życia.

Reklamy

 

Problemy ze snem – wpływ na organizm

Problemy ze snem wpływają negatywnie na kondycję organizmu. Niedobór snu to gorsze samopoczucie, przez zwiększenie wydzielania hormonu stresu — towarzyszy temu wyższe ciśnienie oraz przyspieszenie akcji serca. Co więcej, osoby cierpiące na bezsenność mają problemy z koncentracją, obniżoną odpornością, a także zaburzeniami wynikającymi z nieprawidłowej pracy organizmu. Nim udamy się do lekarza po receptę, warto przyjrzeć się swoim nawykom i zmienić je na lepsze — kto wie, może już to pomoże?

Reklamy

Źle dobrany materac

Ponad 30% życia spędzamy w łóżku, dlatego wybór odpowiedniego materaca do spania jest niezwykle istotny. Znacząco poprawia on komfort codziennego życia, jak niweluje dyskomfort związany z niewygodnym łóżkiem. Jaki materac do spania wybrać? Taki, który jest wygodną podporą dla naszego kręgosłupa.

Kupując materac, połóżmy się na boku i sprawdźmy, czy barki, biodra i kręgosłup układają się w linii prostej, w leżeniu na wznak odcinek lędźwiowy powinien być naturalny — nie może wyginać się w łuk, ani ściśle przylegać do materaca. Najlepszą metodą na dobranie materaca jest cierpliwość i testowanie. Dużo większą pewność komfortowego i zdrowego snu dadzą produkty zaufanych i cenionych na świecie producentów takich jak np. Sealy.

Niedobór witamin i dieta

Okazuje się, że na problemy ze snem może wpływać niedobór witaminy D. Ta powiązana jest z bezdechem nocnym oraz zaburzeniami snu. Niestety w naszym klimacie braki witaminy D są normą, dlatego powinniśmy, jak najczęściej przebywać na słońcu, bądź zadbać o suplementację.

 Ciężkostrawne dania i wieczorna lampka wina mogą znacząco zaburzyć spokojny sen. Warto zjeść kolację na godzinę bądź dwie przed snem. Dzięki temu nasz organizm zdąży przetrawić to, co zjedliśmy.

Ekran telewizora, komputera i smartfona

Lekarze są zgodni — przed snem powinniśmy ograniczyć korzystanie z komputera, czytanie na tablecie, czy przeglądanie nowinek na smartfonie. Światło, które emitują te urządzenia, opóźnia nasze zasypianie, co powoduje rozdrażnienie i zmęczenie następnego dnia. Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie wieczorem po książkę w wersji papierowej.

Na problemy z zasypianiem wpływa wiele różnorodnych czynników. Warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia, a potem zmieniać złe nawyki, na te prawidłowe. Dla większości już to wystarczy, by cieszyć się zdrowym ośmiogodzinnym snem.

 

 

fot. mat. sponsora