24 kwietnia 2024

Skafander nr 6 (57): Kochajcie, czujcie, bierzcie, co chcecie

Rozpoczął się maj, a wraz nim pojawił się nowy „Skafander”. Bezpłatną gazetę można znaleźć w szkołach ponadgimnazjalnych oraz w Hrubieszowskim Domu Kultury.

Na pierwszej stronie bieżącego numeru widnieją słowa Igora Herbuta: „Kochajcie, czujcie, bierzcie, co chcecie”. Nie bez kozery, bo to właśnie zespół LemOn będzie gwiazdą tegorocznych zamojskich juwenaliów, które odbędą się w dniach 19–23 maja. Studenci PWSZ w Zamościu w ciągu tygodnia zorganizują wiele ciekawych imprez, m.in. konkurs „PWSZ ma talent”, Miss PWSZ, Dzień Sportu czy Piknik Studencki. Szczegóły w numerze, tam też dowiecie się, jak pozyskać bilety na koncert zwycięzcy trzeciej edycji „Must Be The Music”.

Możemy także przeczytać o utalentowanej dziewczynie, zamościance Klaudii Bacy, która wzięła udział w innym muzycznym show – „The Voice of Poland”. Niewiele zabrakło, aby dostała się do odcinków na żywo. Dwudziestotrzylatka ma jednak jeszcze szansę, żeby nagrać własny teledysk oraz zaprezentować się przed kilkumilionową widownią telewizyjną w finale programu, przewidzianym na 24 maja. W gazecie przeczytacie, jak pomóc Klaudii w tej sprawie, a także dowiecie się więcej o jej muzycznej pasji.

Kamil Legieć być może nie umie śpiewać tak, jak Klaudia, ale na muzyce zna się bardzo dobrze. Mieszkaniec Majdanu Ruszowskiego (gm. Łabunie) udowodnił to wygrywając odcinek programu „Jaka to melodia?”, który został wyemitowany 1 maja. „Skafander” zdradza, jaką muzykę najbardziej lubi słuchać zwycięzca i weteran tego programu.

Gazeta patronowała IV Zamojskiemu Przeglądowi Reportaż, organizowanemu przez II Liceum Ogólnokształcące w Zamościu. Przypomnijmy, że jedną z wyróżnionych w tym konkursie została Sylwia Nizio, uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie. W „Skafandrze” będą opublikowane prace laureatów i w bieżącym numerze można już przeczytać reportaż zwyciężczyni w kategorii liceum Izabeli Kozak. Jej niezwykle poruszający tekst pt. „Utracona niewinność” opowiada o molestowaniu córki przez własnego ojca. Warto sięgnąć do tego tekstu.

Ponadto z gazety dowiecie się, co można kupić w polskich sklepach w Wielkiej Brytanii,  dlaczego warto studiować pedagogikę oraz kto wywoził z kraju narodowe złoto w czasie II wojny światowej.

Życzymy miłej lektury w majowe dni i noce.

 

Link do nowego numeru Skafandra: 

https://www.dropbox.com/s/aucqcj44oz7qikv/Skafander%20nr%2006%20%2857%29.pdf