Skaner namierzył papierosy w rudzie żelaza

Cztery tysiące paczek papierosów z mołdawskimi i białoruskimi znakami akcyzy zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej z Hrubieszowa. Papierosy ukryte były w ładunku rudy żelaza.

Reklamy

Kontrabandę znaleźli funkcjonariusze z hrubieszowskiej komórki zwalczania przestępczości – podczas kontroli jadącego z Ukrainy składu towarowego z rudą żelaza. Obraz na monitorze skanera rtg, którym prześwietlono skład, sugerował, iż w jednym z wagonów może znajdować się dodatkowy, nie zgłoszony do odprawy celnej towar. Aby dostać się do podejrzanego ładunku, funkcjonariusze musieli usunąć znaczną część znajdującej się w wagonie rudy żelaza. Ręczne przekopanie zawartości wagonu zajęło celnikom ponad godzinę, ale ich trud nie poszedł na marne. Niemal na spodzie wagonu natrafili na owinięte czarną folią kartonowe pudła, z mołdawskimi i białoruskimi papierosami. Łącznie zatrzymali 4 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej ponad 40 tys. zł.

Nie ustalono sprawcy przemytu. Nie wiadomo też dokąd miały trafić nielegalne papierosy. Gdyby sprzedane zostały na polskim rynku, Skarb Państwa straciłby ponad 66 tys. zł z tytułu nie zapłaconego cła i podatków.

Jest to już kolejny przypadek przemytu znacznej ilości wyrobów tytoniowych w tego rodzaju ładunku. Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. celnicy z Hrubieszowa znaleźli w wagonach z rudą żelaza 4,5 tys. paczek papierosów.

Urządzenie rtg zainstalowane na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie, służące do prześwietlania zawartości wagonów kolejowych, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu w Europie. Skaner został kupiony ze środków przewidzianych w uchwale modernizacyjnej Służby Celnej na lata 2009 – 2011.

Po prześwietleniu składu kolejowego następuje elektroniczna obróbka obrazu, która ma na celu wyodrębnienie przemytu.


Info i foto: SCRP