Składki ZUS – co musisz o nich wiedzieć?

Składki ZUS są bardzo ważne. To właśnie dzięki nim możesz liczyć na darmową służbę zdrowia czy też na emeryturę w przyszłości, gdy już osiągniesz odpowiedni do tego wiek. Dlatego ich opłacanie jest kluczowe dla twojego zdrowia i przyszłości. Jeśli po prostu pracujesz na etacie to tak naprawdę nie musisz się niczym martwić. Obowiązek opłacania składek ZUS ma twój pracodawca, który zajmuje się tym wszystkim za ciebie. Tutaj nie ma żadnych problemów. Obowiązek spada na twoje barki, gdy decydujesz się ubezpieczyć dobrowolnie lub prowadzisz firmę. Nie ma znaczenia, czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też zatrudniasz osoby – zmienia się tylko liczba osób, za które musisz odprowadzić składki ZUS, na sam obowiązek jednak nie ma to wpływu.

Reklamy

  1. Obowiązek opłacania składek ZUS
  2. Kara za nieopłacanie składek ZUS w odpowiednim terminie
  3. Wniosek o odroczenie płatności składek ZUS

Konieczność opłacania składek ZUS

Każdy, kto prowadzi firmę musi płacić składki ZUS. Wyłącznie za siebie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub też za wszystkich swoich pracowników – bez względu tak naprawdę na to, ilu ich jest. Składki ZUS są kluczowe. Dlatego umowy o pracę czy w inny sposób oskładkowane są czymś, na co liczą wszyscy pracownicy. To właśnie te składki dają im bezpieczeństwo i poczucie stabilizacji, również w przyszłości. Dlatego jest to obowiązek, którego nie wolno zaniedbywać. Bo wszelkie opóźnienia mogą się odbić negatywnie nie tylko na tobie, ale też na wszystkich twoich pracownikach.

Co może grozić za nieopłacenie składek ZUS w terminie?

Składki ZUS należy płacić co miesiąc w określonym terminie. Przekraczanie go, spóźnianie się może spowodować wiele bardzo negatywnych skutków. Co ci grozi za nieopłacanie składek ZUS w terminie? Wiele nieprzyjemnych konsekwencji – w tym na przykład odsetki, kara grzywny czy nawet wszczęcie przeciwko tobie odpowiedniego postępowania egzekucyjnego. Więcej o konsekwencjach, które mogą cię spotkać z powodu nieopłacania składek ZUS w terminie przeczytasz tutaj: https://faktoria.pl/porada/nieplacenie-skladek-zus-w-terminiehttps://faktoria.pl/porada/nieplacenie-skladek-zus-w-terminie.

Odroczenie płatności składek ZUS

Nie zawsze jest tak różowo i przyjemnie, jakby człowiek tego chciał. Czasami tworzą się zatory płatnicze i pieniędzy na ZUS na koncie po prostu brakuje. W takich okolicznościach możesz się starać o odroczenie płatności. Pamiętaj jednak, że musisz to zrobić jeszcze zanim minie termin ich opłacania. A jeśli chcesz poważnie zadbać o swoje finanse i nie martwić się o zatory finansowe, zajrzyj tutaj: https://faktoria.pl/.

(tekst i fot. mat. partnera)