Skoki rozwojowe w 1. roku życia dziecka

W 1. roku życia organizm dziecka wykonuje wytężoną pracę. W ciągu zaledwie 12 miesięcy maluch zmienia się z bezbronnego noworodka w rozumiejące, w pewnym stopniu samodzielne dziecko. Dowiedz się, czym są skoki rozwojowe oraz poznaj terminy i zakres poszczególnych skoków.

Co to jest skok rozwojowy?


Skok rozwojowy to moment, w którym zachodzi intensywny rozwój dziecka (fizyczny lub psychiczny), zwieńczony zdobyciem jakiejś istotnej umiejętności. Pojedyncze kroki trwają najczęściej 2-4 tygodnie i są inicjowane zmianą zachowania maluszka. Dziecko bywa wtedy poddenerwowane, marudne i płaczliwe (także dlatego, że gorzej się wysypia). Ponadto sprawia wrażenie, że zapomniało o części nabytych już sprawności; tymczasem po kilku tygodniach zyskuje całkiem nowe zdolności.

Siedem skoków rozwojowych

Skok 1 – pierwszy miesiąc – dziecko zaczyna się nieświadomie uśmiechać, jest bardziej wrażliwe na bodźce zmysłowe (wzrokowe, słuchowe, smakowe, zapachowe).

Skok 2 – drugi miesiąc – maluch rozróżnia już zapachy, smaki i dźwięki; umie skupić wzrok na przedmiocie lub twarzy, a przy tym zaczyna kontrolować swoje ruchy.

Skok 3 – trzeci miesiąc – niemowlę zauważa, że potrafi wydawać dźwięki; rozpoznaje głosy rodziców i natężenie światła; jego ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane; zaczyna poznawać świat przez usta.

Skok 4 – przełom czwartego miesiąca – początek zainteresowania zabawkami. Maluch potrafi już pokazać, że jest najedzony; lubi obserwować otoczenie i być noszony na rękach.

Skok 5 – szósty miesiąc – pociecha reaguje już na swoje imię i rozpoznaje się w lustrze. Rozumie proste komunikaty, uczy się wydawania nowych odgłosów, zauważa pierwsze detale. Ponadto zaczyna odczuwać wstyd i lęk separacyjny.

Skok 6 – przełom ósmego i dziewiątego miesiąca – dziecko uwielbia się bawić, zaczyna porównywać zapachy i dźwięki; uważnie przygląda się własnemu odbiciu w lustrze.

Skok 7 – jedenasty miesiąc – prawie roczny malec staje się asertywny, rozumie zależności przyczynowo-skutkowe, lubi wspólne zabawy i naśladowanie odgłosów zwierząt.

Pamiętaj, że powyżej opisane skoki rozwojowe mogą wystąpić wcześniej lub później – każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a przy tym wiele zależy od momentu narodzin (inaczej będzie u wcześniaków, a inaczej u dzieci przenoszonych). Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszy rok życia dziecka jest okresem najbardziej dynamicznego rozwoju.

(tekst i fot. mat. partnera)