20 kwietnia 2024

Smog – jaki ma wpływ na nasze zdrowie i jak się przed nim chronić?

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Polsce znajdują się aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Do głównych przyczyn powstania smogu zalicza się nieekologiczne sposoby ogrzewania domów, zagłębienia terenu i palenie odpadami. Alarmujące dane nie pozostawiają wątpliwości o szkodliwym wpływie smogu na organizm człowieka. Jak się przed nim chronić?

 

Czym jest smog?

Smog jest zjawiskiem, który powstaje w wyniku połączenia kilku czynników: dużego zamglenia, bezwietrznej pogody i zanieczyszczenia powietrza w skutek działalności człowieka. W skład smogu wchodzą:

  • dwutlenek siarki,
  • pył PM10 (cząsteczki pyłu wnikają do płuc i górnych dróg oddechowych),
  • pył PM2,5 (przez pęcherzyki płucne cząsteczki pyłu przenikają do krwiobiegu),
  • benzo(a)piren (przedostaje się do organizmu przez płuca i ma właściwości rakotwórcze),
  • metale ciężkie.

 Jak się chronić przed smogiem?

Do najpopularniejszych sposobów na to, jak walczyć ze smogiem należą:

  • Maski antysmogowe – od dłuższego czasu to nieodłączny element widywany na ulicach polskich miast. W zależności od indywidualnych preferencji, dostępne są modele dla sportowców, jak i dla całych rodzin. Ważny jest wybór takiej maski, której jakość i skuteczność ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem jest potwierdzony certyfikatem. Warunkiem jest systematyczna wymiana filtrów, gdy zmieni się ich barwa z białej na szarą.
  • Odpowiednia dieta – lekarze wskazują, że spożywanie pewnych produktów jest pomocne w ochronie przed niekorzystnym wpływie smogu na organizm. Wskazane jest spożywanie m.in. brokułów, ryb, migdałów, pestek dyni, kaszy gryczanej, wędlin, nabiału.
  • Oczyszczacze powietrza i rośliny – problem z zanieczyszczonym powietrzem dotyczy także naszych domów i mieszkań, których nie da się uchronić przed smogiem z zewnątrz. Dobrze jest więc zainwestować w specjalne oczyszczacze powietrza, których obecnie jest sporo na rynku. Dobrym pomysłem jest także zakup roślin, które odfiltrowują szkodliwe substancje z powietrza. Do takich roślin należą m.in. zielistka Stenberga, dracena wonna, dracena obrzeżona, bluszcz pospolity.

 Wpływ smogu na zdrowie

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Szczególnie narażone na jego działanie są dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy i alergicy. Smog przyczynia się do nadciśnienia tętniczego, zaburzeń i niewydolności serca. Lekarze wskazują także na większe ryzyko chorób układu oddechowego i nerwowego, w tym demencji, Alzheimera, Parkinsona i stwardnienia rozsianego.  Na uwadze warto mieć także to, że smog nie tylko wpływa na zdrowie, ale i na nasz wygląd – prowadzi m.in. do suchości skóry, podrażnień i wysypek.

Sprawdź więcej – poznaj sposoby ochrony przed smogiem na blogu Ziko.pl.

 

 

tekst i fot. mat. sponsora