Spisek LubieHrubie przeciwko Staszicowi

„Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie już po raz drugi (pierwszy raz przed rekrutacją) stało się przedmiotem złośliwego ataku, mającego na celu zdeprecjonowanie placówki. Można by postawić pytanie: Komu na tym zależy?(…)

Reklamy

Umożliwianie przedstawiania na forum agresywnych i kłamliwych opinii oraz ich powtarzanie jest dla społeczności szkolnej: grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców krzywdzące i niesprawiedliwe, a przede wszystkim wywołuje falę niepotrzebnych wzajemnych ataków. Nie chcemy brać udziału w pseudowyścigach, ale nie pozwolimy też niszczyć wizerunku naszej szkoły.”

Powyższy cytat pochodzi z listu otwartego Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół nr 2 opublikowanego w portalu hrubieszow.info>> i wyraźnie wskazuje na LubieHrubie, jako współtwórcę owego ataku „umożliwiającego przedstawiania na forum agresywnych i kłamliwych opinii oraz ich powtarzanie”!!!

Była ze strony Dyrekcji ZS nr 2 propozycja, żeby ów list zamieścić na łamach LubieHrubie, ale kiedy został przez nią postawiony warunek wyłączenia pod tym tekstem możliwości dodawania komentarzy – byłem zmuszony odmówić, podając, że możliwość komentowania tekstów zamieszczanych na naszym portalu jest fundamentalna i służy wymianie poglądów przez naszych czytelników. Fakt, że częstokroć zdarza się, że są one niewybredne, nie stanowi dla nas powodu do rezygnacji z możliwości ich dodawania.

List otwarty zapewne dotyczy komentarzy zawartych pod artykułem Nerwowe „Studniówki 2008” w hrubieszowskich liceach >>

Niestety, nie mogę pozwolić na to, żeby Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS nr 2 mogły insynuować tego typu zarzuty pod naszym adresem. Ten portal tworzyło, tworzy i będzie tworzyć (społecznie!!! – dochody z reklam ledwo co pokrywają opłaty związane z serwerem!!!) wiele osób i oskarżenia te dotyczą również nich. LubieHrubie to tysiące godzin poświęconych dokumentacji obecnego życia powiatu i miasta, dziesiątki tysięcy zdjęć, tysiące zamieszczonych tekstów i tysiące czytelników w kraju i za granicą. To największe medium w powiecie. I jedyne, z którego można się o naszym powiecie i mieście czegoś dowiedzieć. Każdy, kto choć raz czytał lokalną prasę wie, ile miejsca jest w niej poświęcone naszym okolicom. Tyle, że można to przeczytać w 5 minut i dalej nie wiedzieć nic!

ZS nr 2 oficjalnie dopiero w zeszłym tygodniu zechciał „zauważyć” naszą działalność i wyrazić chęć szerszej współpracy, na co przystaliśmy z wielką radością, ponieważ uważamy, że do tej pory (nie z naszej winy – współpracę proponowaliśmy już na początku istnienia portalu, czyli 2 lata temu!!!) materiałów dotyczących tej najbardziej zasłużonej dla miasta szkoły było na naszych łamach zdecydowanie za mało.

Powiem jedynie tyle, że „krzywdząca i niesprawiedliwa” jest właśnie opinia o naszym portalu zawarta w liście otwartym.

No chyba, że Dyrekcja i Grono Pedagogiczne życzyło by sobie powrotu KOMUNY z jej niezawodną cenzurą!!! Dyrekcja i Grono pedagogiczne Staszica ma wybitnie wybiórcze oko, bo zauważa ostre komentarze dotyczące swojej szkoły, ale nie widzi tych skierowanych przeciwko Ekonomikowi. Dyrekcja i Grono pedagogiczne ZS nr 2 widocznie uważa, że komentarze dotyczące Staszica są be, ale te zamieszczane przez młodzież Staszica przeciwko Kościuszce są cacy!!!

Niestety nie mogę nazwać tego inaczej, jak histerią wywołaną wyznawaniem teorii ogólnoświatowego spisku przeciwko Staszicowi.

Muszę Dyrekcję i Grono Pedagogiczne ZS nr 2 uspokoić – nic mi o takim spisku nie wiadomo.

Znam młodzież z obu szkół – niejednokrotnie zaprzyjaźnioną ze sobą. Widziałem ostre sportowe pojedynki między nimi, po których następowały tradycyjne uściski dłoni. Znam przypadki rodzin, w których jedno dziecko chodzi do Staśką, a drugie do Kościucha…

I wiem jedno – nigdy jedni i drudzy nie szczędzili sobie w komentarzach złośliwości pod adresem swoich szkół, co nie znaczy, że trwa między nimi jakaś wojna. Takich słownych potyczek (fakt – niejednokrotnie mało wybrednych) odbyło się na łamach LubieHrubie już kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt. Dziwię się, że szanowni – Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS nr 2 w ogóle zajmuje się młodzieżowymi pyskówkami i nie będąc ponad tym, niejako na własne życzenie sprowadza się do poziomu tychże pyskówek.

Przypominają mi się czytane w młodości książki Niziurskiego, w których konflikt uczniów z dwóch różnych szkół był niejako obligatoryjny – tego typu sytuacji nikt nie wymyślił, bo one po prostu istnieją od zawsze.

Zastanawiam się nad tym, czy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół nr 2 zdaje sobie sprawę z tego, w jakim świecie żyje? Bo żyje w świecie, w którym społeczeństwo ma prawo do wyrażania swoich opinii, jak ostre czy niewybredne by one nie były.

Częstokroć sam jestem zażenowany poziomem komentarzy na portalu – nie ja jednak wychowałem ową młodzież i nie ma powodu, dla którego musiał bym czuć się odpowiedzialny za jej słowa.

Nie czuję się również w obowiązku cenzurowania tych tekstów (oprócz naprawdę nielicznych przypadków, w których komentatorzy ewidentnie złamali prawo – wtedy robię to niejako w ich interesie; w swoim również – ponieważ nie mam czasu na częste wizyty w prokuraturze w celu ujawniania IP komentatorów).

Wierzę w wolność słowa – niezależnie od tego z jakimi konsekwencjami się ona wiąże.

Czego życzę również Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu ZS nr 2.

Maciek Łyko
naczelny portalu www.lubiehrubie.pl