Sposoby na tanie OC dla młodych kierowców

Choć wiek to tylko jeden z wielu czynników wpływających na cenę OC, to potrafi on podnieść jej koszt nawet do kilku tysięcy złotych. Najlepiej wiedzą o tym młodzi kierowcy, którzy właśnie stoją przed wyborem ubezpieczenia OC swojego auta. Co zrobić, żeby nie przepłacać za polisę?

Reklamy

 

Jak wynika z analizy porównywarki OC mfind.pl, kierowcy w wieku 18 lat średnio płacą za OC aż 2800 złotych. Jeśli zdecydują się na pakiet OC+AC, muszą sięgnąć do kieszeni wyjątkowo głęboko. W ich przypadku koszt takiego ubezpieczenia to już średnio ponad 6 tysięcy złotych! Co sprawia, że młodzi kierowcy muszą tak wiele płacić za ubezpieczenie swojego samochodu?

Ubezpieczyciele nie ufają młodym kierowcom. Czy mają ku temu podstawy? Jak wynika z analizy Komendy Głównej Policji, w 2016 roku na każde 10 tys. 18-24-latków przypadło 18,4 wypadkówDla porównania, w grupie wiekowej 25-39 lat liczba ta wyniosła 10,4, a w przedziale 40-59 lat – tylko 7,3.

Z kolei z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wynika, że co trzeci młody kierowca nie widzi nic złego w wypiciu kilku drinków czy piw przed jazdą samochodem. Wśród 18-24-latków jest też najmniejszy odsetek osób zapinających pasy.

Ubezpieczyciele oczywiście mają dostęp do powyższych statystyk i na ich podstawie obliczają ryzyko wystąpienia kolizji. W przypadku młodych kierowców jest ono wyższe, dlatego też naliczane są tzw. zwyżki za wiek. Zależą one od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele naliczają je osobom do 24. roku życia, podczas gdy inni traktują kierowców jako „niedoświadczonych” także i tych w wieku 26 lat – tłumaczy Ewa Olczak, ekspert porównywarki OC i AC mfind.pl.

Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by ubezpieczenie OC dla młodych kierowców kosztowało mniej. Najprostszym sposobem jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego i bardziej doświadczonego kierowcy ze zniżkami. Najczęściej są to rodzice młodego kierowcy. Dzięki temu, ubezpieczyciel uwzględni przy wyliczaniu składki nie tylko zwyżki za wiek, lecz także zniżki współwłaściciela. Dzięki temu opłata będzie znacznie niższa, niż gdyby właścicielem auta był tylko młody kierowca. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stłuczki zniżki tracą wszystkie osoby zapisane w dowodzie rejestracyjnym.

Polowanie na różnego rodzaju promocje to także dobry sposób na tańsze OC. Niektóre towarzystwa oferują niższą cenę np. za płatność z góry, zakup ubezpieczenia przez Internet, czy też wykupienie polisy OC w dniu urodzin. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Na podobne oszczędności możemy liczyć ubezpieczając samochód w pakiecie z mieszkaniem, czy polisą zdrowotną. Większość ubezpieczycieli oferuje wówczas dodatkowe zniżki.

Szukając taniego OC dla młodego kierowcy, warto również skorzystać zkalkulatora OC online na mfind.pl. Różnica w cenach ubezpieczenia w różnych towarzystwach może wynosić nawet ponad 500 zł, więc warto zestawić oferty i wybrać tę najtańszą. Zwłaszcza, że w przypadku OC zakres ochrony ubezpieczeniowej wszędzie jest taki sam, bez względu na firmę ubezpieczeniową.

 

fot. mat. sponsora