Sposoby na wzmocnienie WiFi w domu

W większości mieszkań i domów, zamiast z infrastruktury kabli sieciowych, domownicy korzystają z internetu bezprzewodowego. Sieć przewodowa, choć stabilniejsza niż WLAN, wymaga instalacji kablowej do poprawnego działania. Dlatego też coraz częściej w domach korzysta się WiFi. Jak jednak poradzić sobie ze słabym zasięgiem?

Reklamy

Niezawodne podstawy – ustawienie routera

Jak wzmocnić sieć WiFi? Przede wszystkim postaw urządzenie w łatwo dostępnym miejscu. Wyklucz wnętrza szafek czy inne zabudowane przestrzenie, które zasłonią sprzęt. Odpowiednie położenie routera jest niezwykle istotne. By urządzenie właściwie emitowało sygnał, należy wyeliminować wszystkie przedmioty mogące stanąć na jego drodze i go osłabiać. Najlepiej postaw router na podwyższeniu – szafce czy półce na ścianie.

Pamiętaj też, by umieścić urządzenie w centralnym miejscu domu – w ten sposób sygnał będzie się rozchodził równomiernie wokół routera. Zakłócać sygnał mogą też stojące w pobliżu routera mikrofalówki, dekodery i telewizory. Wynika to z faktu, że wszystkie te urządzenia przesyłają fale radiowe na podobnym pasmie, dlatego jeśli Twój router stoi koło dekodera, koniecznie znajdź dla niego nowe miejsce lub zmień częstotliwość, na której działa – większość urządzeń emituje pasmo 2,4 GHz, dlatego, jeśli dysponujesz routerem wyposażonym w standard WiFi AC + N, zmień częstotliwość sygnału na 5 GHz.

Wzmacniacz WiFi – szybki sposób na poprawę zasięgu

Jeśli mieszkasz w dużym, piętrowym domu lub zajmujesz mieszkanie o sporym metrażu, nawet dobre ustawienie routera może nie pomóc. Problem tkwi bowiem w tym, że w miarę oddalania się od routera, sygnał słabnie. Najmocniejszy jest on w bezpośrednim sąsiedztwie sprzętu, dlatego też siedząc tuż obok możesz cieszyć się szybką prędkością transmisji. Jeśli jednak router znajduje się na parterze, a Ty chcesz korzystać w internetu na piętrze, być może warto przemyśleć pomoc w postaci wzmacniacza WiFi.

Zadaniem wzmacniacza WiFi jest przechwycenie nadawanego przez router sygnału i następnie jego retransmisja. Kompatybilny z routerem repeater pozwala w szybki sposób zwiększyć zasięg sieci WLAN. Co więcej, dobrej jakości sprzęt sprawia, że rośnie zarówno szybkość transmisji danych, jak i przepustowość informacji. Tyczy się to każdego miejsca w domu – dzięki wzmacniaczowi stabilny zasięg zyskasz nie tylko na piętrze, ale też w ogrodzie lub w piwnicy. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i zainstalować repeater w gniazdku elektrycznym, a następnie nacisnąć przycisk WPS. W ten sposób wzmacniacz wymieni się danymi dostępowymi z routerem. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle skuteczne – rozszerz swój domowy zasięg WiFi z profesjonalnymi routerami!

WiFi z gniazdka elektrycznego – sposób na trudne miejsca

Adaptery PLC z WiFi z serii FRITZ!Powerline WLAN są dobrą alternatywą do wzmacniaczy WFi – pozwalają na wykorzystanie instalacji elektrycznej i stworzenie w gniazdku elektrycznym dodatkowych punktów dostępowych WiFi FRITZ!Powerline doskonale sprawdzi się w miejscu gdzie wzmacniacze WiFi mają niedostateczny zasięg z powodu, np. grubych stropów.

W przypadku FRITZ!Powerline instalacja jest równie banalna, wystarczy podłączyć pierwszy adapter PLC do routera, a następnie umieścić drugi adapter z WiFi w gniazdku elektrycznym w miejscu, w którym potrzebujesz zasięgu sieci. Adaptery są fabrycznie sparowane – instalacja odbywa się ciągu paru sekund!

­

tekst i fot. mat. partnera