Spotkanie autorskie z Krzysztofem Kołtunem

27 lutego 2020 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Kołtunem, poświęcone dziedzictwu kultury Wołynia i Pogranicza w literaturze.

Reklamy

 

Krzysztof Kołtun to chełmski poeta poruszający tematykę kresową, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie, założyciel Grupy Poetyckiej „Krzemień”, Towarzystwa Rodzin Kresowych, a także Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury.

Poeta urodził się w rodzie wywodzącym się z Lubomla na Wołyniu. Jest laureatem prestiżowych nagród literackich. Do najważniejszych można zaliczyć Literacką Nagrodę im. A. Patkowskiego w Sandomierzu, nagrodę „Kaja” Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie oraz Nagrodę im. W. Hasiora Stowarzyszenia „Ars Populi” w Krakowie.

Poeta należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i literackiego Bractwa Białego Pasterza przy Teatrze Regionalnym w Krakowie oraz Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Równolegle do twórczości poetyckiej Krzysztof Kołtun swoje zamiłowania i pasje realizuje jako etnograf, kresowy kolekcjoner, dziennikarz i działacz społeczny.

Podczas spotkania autor opowiadał o swoich podróżach na Wołyń oraz kultywowaniu tradycji i kultury Kresów, która jest nieodłączną częścią naszej historii narodowej. Na przykładach z literatury oraz przez pryzmat losów zwykłych ludzi – zachęcał do podjęcia próby zrozumienia oraz poznania historii o naszych rodakach.

W dalszej części, bohater spotkania promował swoją najnowszą książkę „Spalony kościół”, będącą drugim tomem serii „Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”. Tematem książki są tragiczne, wstrząsające i traumatyczne przeżycia ludzkie wywołane rzezią na Wołyniu. Relacje i wspomnienia ukazują bezmiar i grozę ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 r. (książka dostępna w bibliotece).

Ponadto autor zachęcał do odwiedzin, założonego przez siebie portalu internetowego: http://www.rymacze.pl/, poświęconego rodzinnej wsi – Rymacze. Oprócz fotografii i nagrań, opisane są tam zanikające już tradycje, obyczaje i obrzędy Kresowiaków. Na zakończenie spotkania można było nabyć książki autoraz autografem. Pisarz zapowiedział także wydanie kolejnych tomów książki. 

Spotkanie z Krzysztofem Kołtunem było niezapomnianą lekcją historii, uczącą współczesnych Polaków mądrego czytania przeszłości i życia w prawdzie.

 

info i fot.: BP Hrubieszów