Spotkanie z absolwentem Staszica

7 maja 2008 roku odbyło się w HDK kolejne z cyklu spotkań uczniów Zespołu Szkół nr 2 ze sławnymi absolwentami szkoły. Gościem był Pan prof. Lech Banach, który ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w roku 1968.

Reklamy

W 1974 roku uzyskał dyplom lekarza (Akademia Medyczna w Lublinie), a w 1984 roku doktorat, natomiast w 2000 roku tytuł profesora. W latach 1985-1987 pracował w Centralnym Szpitalu w Kitwie (Zambia) jako patolog. Od roku 1987 jest wykładowcą w Zakładzie Patologii i Cytologii Klinicznej w RPA. W latach 2001-2003 był organizatorem wielu konferencji w dziedzinie informatyki medycznej Komisji Ekonomicznej Narodów Zjednoczonych dla Afryki, Adis Abeby oraz Etiopii. Jest autorem 30 publikacji naukowych, uczestniczył w około 35 międzynarodowych konferencjach.

Nasz Szanowny Gość udzielił niezwykłej „lekcji”, która poszerzyła wiedzę uczniów oraz pozwoliła przyjrzeć się Republice Południowej Afryki, nie za pomocą „suchych” notatek encyklopedycznych, ale z ust mieszkańca tego państwa, który zna panujące tam realia najlepiej. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą prezentację związaną tematycznie z Afryką, znalazła się również chwila na krótką lekcję języka angielskiego z Panem profesorem.

„Świat jest książką i ci, którzy go nie poznają, przeczytali tylko jedną stronę…”- to doskonały komentarz do minionego wydarzenia, bowiem dzięki temu spotkaniu szczerze można przyznać, że mamy za sobą już spory fragment tej życiowej lektury. Jesteśmy dumni, że kariera naukowa tak wspaniałego człowieka, jak Pan prof. Lech Banach, rozpoczęła się właśnie w murach naszej szkoły.

Małgorzata Rydel
kl. II „f”

zdjecia >>