Spotkanie z Astronomią w Trójce

24 maja 2013r. uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3, zarówno gimnazjum jak i starszych klas podstawówki, uczestniczyli w multimedialnej prelekcji popularnonaukowej połączonej z pokazami zdjęć niezwykłych zjawisk astronomicznych.

Reklamy

Prelegentem był Aleksander Trębacz popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, organizator i prowadzący Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w podkrakowskich Niepołomicach.

 

Celem prelekcji było zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w dziedzinie astronomii jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografią, biologią i ekologią). W programie spotkania była: 

  1. Multimedialna prelekcja edukacyjna , bogato ilustrowana wspaniałymi materiałami wizualnymi, zawierająca: 
  • Historię Astronomii, jej zastosowania oraz wpływ na rozwój cywilizacji.
  • Poznanie skali i struktury Wszechświata.
  • Gwiazdy – narodziny, dlaczego i jak długo świecą?
  • Od kiedy istnieje Słońce i jak długo jeszcze będzie podtrzymywać życie na Ziemi?
  1. Prezentacja niezwykłego zjawiska astronomicznego- całkowitego zaćmienia Słońca- reportaż z ekspedycji do Meksyku.
  2. Dyskusja z uczestnikami oraz informacja o najniezwyklejszym zjawisku astronomicznym mającym być widocznym w niedalekiej przyszłości na naszym niebie.

Po prelekcji planowany był pokaz wybuchów na Słońcu przez specjalny, przystosowany do tego celu teleskop wyposażony w unikatowe filtry H alfa. Jednak pogoda uniemożliwiła przeprowa-dzenie obserwacji. Pod koniec spotkania można było zadawać pytania do prowadzącego. Bardzo chętnie z takiej okazji skorzystali szczególnie młodsi uczestnicy. 

Organizatorami udziału w spotkaniu były: Małgorzata Jasina, Elżbieta Szkalej i Justyna Marcych. 

 

źródło: ZSM nr 3