Spotkanie z robotyką w Staszicu

W środę 11.04 odbyło się w ZS nr 2 w Hrubieszowie spotkanie ze studentami Politechniki Wrocławskiej oraz ich konstrukcjami. Wśród nich był najmniejszy z Polskich robotów klasy nanosumo.

Reklamy

W dniu powrotu do szkoły po świętach wielkanocnych uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie czekała niespodzianka w postaci spotkania ze studentami Politechniki Wrocławskiej.

Daniel Dudzik, Błażej Dudzik i Tomek Woźniak (absolwent gimnazjum i liceum Staszica) przejechali ponad 600 kilometrów po to, by opowiedzieć uczniom o dziedzinie nauki jaką jest robotyka i zaprosić ich do realnego spotkania z konstrukcjami robotów mobilnych.

Prezentacje odbywały się na drugiej, trzeciej, czwartej i piątej godzinie lekcyjnej, a na każdej gościło około 5 klas. Pierwsza część prelekcji miała formę wykładu. Tomek Woźniak opowiadał o teorii dotyczącej dziedzin składających się na naukę jaką jest robotyka. Mogliśmy posłuchać także o historii robotów, a dokładniej wyobrażeń o humanoidach, które wbrew pozorom towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Po dawce tych i wielu innych wiadomości przydatnych do rozpoczęcia przygody z robotyką nadszedł czas na część praktyczną.

Głos zabrał Daniel, który jest konstruktorem najmniejszego i jedynego w Polsce robota klasy nanosumo, który ma wymiary 1.5×1.5×1.5cm (!). Wiele emocji dostarczyły zawody trochę większych robotów minisumo, ponieważ były obsługiwane przez ochotników z widowni, którym zacięcie kibicowali ich koledzy. Dzięki wizualizerowi, który prezentował „pole walki” za pomocą rzutnika zmagania robotów mogli obejrzeć nawet najdalej siedzący widzowie.

Niemniej wrażeń zapewnił obraz z kamery „Seeker’a”, robota eksploracyjnego. Sterowany przez prezentujących jeździł wśród widowni (a także po stopach zgromadzonych), a na ekranie rzutnika w tym czasie był prezentowany obraz z jego kamery. Z części teoretycznej dowiedzieliśmy się, że takie konstrukcje służą to badania terenów, gdzie panuje duże zagrożenie dla człowieka.

Na koniec Błażej uświadomił słuchaczy, że budowanie robotów wbrew obawom nie jest niczym drogim ani trudnym. Dla wszystkich zainteresowanych: kupienie materiałów można zamknąć w kwocie 30 złotych a czas potrzebny na zbudowanie nieskomplikowanej maszyny to około dwóch godzin. Prelegenci zwrócili również uwagę na fakt, że pewne wiadomości potrzebne do zajmowania się robotyką można zdobyć również na zajęciach szkolnych: lekcjach matematyki, fizyki, informatyki oraz automatyki.

Każde ze spotkań trwało nieco ponad godzinę lekcyjną, ale nie dla wszystkich kończyło się po tym czasie. Wiele osób chciało zostać i wypróbować konstrukcje przywiezione przez gości.

 

Zorganizowanie „Spotkania z robotyką” było możliwe dzięki pomocy organizacyjnej Stowarzyszenia Młodych Hrubieszowian „Viritim” i Instytutu Inwentyki sp. z o.o.. Patronem medialnym było Radio RTM „Staszic”. We wtorek 17. kwietnia będzie można usłyszeć na jego antenie relację ze „Spotkania z robotyką”.

 

Autor tekstu: Ewa Koszyniuk

Zdjecia: Anna Fietko, Tomek Jonak, Błażej Dudzik, Daniel Dudzik, Tomek Woźniak