Spotkanie z żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w hrubieszowskiej placówce SG

W Placówce Straży Granicznej w Hrubieszowie odbyło się spotkanie kadry placówki z por. Wacławem Gąsiorowskim pseudonim „Orlik”- weteranem walk o niepodległość w czasie II wojny światowej.

Reklamy

W spotkaniu uczestniczył Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie gen. bryg. SG Jarosław Frączyk, Zastępca Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie płk SG Jacek Gartman, Naczelnik Wydziału Prezydialnego ppłk SG Zbigniew Ostrowski, Prezes Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej Pan Jan Markowski oraz Komendant Placówki SG w Hrubieszowie kpt. SG Mariusz Kulczyński.

Podczas spotkania pan por. Wacław Gąsiorowski opowiedział funkcjonariuszom placówki o dramatycznych wydarzeniach na Wołyniu, jakie rozegrały się w czasie II wojny światowej. Będąc 15 – letnim chłopcem wstąpił do wojska i jako żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej brał udział w walkach w obronie ludności polskiej do 1946 roku, m.in. walczył w oddziale mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Pełnił  funkcję łącznika oraz był członkiem ochrony. Po wojnie w wieku 19 lat trafił do więzienia, gdzie spędził 10 lat swojego życia.

Reklamy

Spotkanie to było również okazją do zaprezentowania Panu por. Gąsiorowskiemu  obiektów placówki, m.in. hangaru, strzelnicy, a także sprzętu specjalistycznego i transportowego, będących na wyposażeniu Placówki SG w Hrubieszowie.


Info i fot. NOSG