Sprzątanie Świata

W bieżącym roku odbyła się XV edycja ogólnoświatowej akcji Sprzątanie świata, akcji wolontariuszy pracujących na rzecz środowiska, na rzecz każdego z nas.

Reklamy

u>Zespół Szkół nr 1

Impreza zaangażowała już miliony osób z różnych środowisk, wśród których, jak co roku, nie zabrakło też uczniów ZS nr1. Koordynatorem akcji na terenie szkoły jest pan Czesław Mazek. Świat sprzątała młodzież z klas: IIT4d, IILd, IIT4B wraz z opiekunami: p. Izabelą Szajwaj, Joanną Koszerny i Markiem Bajurko.

Reklamy

Dzięki takim inicjatywom zmienia się świadomość każdego z nas i wzrasta poczucie odpowiedzialności za Świat i swoje śmieci. Organizatorzy wierzą, że zapał młodzieży nie będzie jednorazowy i sprzątać Świat będziemy przez cały rok.

tekst:
Izabela Szajwaj ZS nr 1

***

Gimnazjum nr 1

„Sprzątanie Świata” – [ang. Clean Up the World] to międzynarodowa akcja, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcję rozpoczął Ian Kiernan w styczniu 1989r w Australii. Do Polski przeniosła ją Mira Stanisławska – Meysztowicz w 1994r. Odbywa się co roku we wrześniu, a organizatorem jest fundacja „Nasza Ziemia”.

Zgodnie z tradycją i nasza szkoła dołączyła do akcji „Sprzątania Świata”. 26 września 2008r klasy: I A, I B i II A ze swoimi opiekunami, brały udział w sprzątaniu naszego miasta.

Mieszkańcy Hrubieszowa i ich goście nie pozwolili nam się nudzić. Przez dwie godziny wszyscy mieliśmy co robić, a dokładniej co zbierać. Każda z klas wykorzystała „przydzielone” worki na śmieci, pozostawiając je pełne przy sprzątanych ulicach.

Mamy nadzieję, że za rok po akcji „Sprzątanie Świata 2009” będziemy mieli tylko puste worki. Wierzymy, że przyczynią się do tego wszyscy mieszkańcy Hrubieszowa, a uczniowie Gimnazjum nr 1 dadzą nam wszystkim dobry przykład…

tekst:
Gimnazjum nr 1