Sprzedaż papierosów pod kontrolą!

Program STOP18!, który od 1998 roku walczy ze sprzedażą wyrobów tytoniowych niepełnoletnim, uruchomił nową stronę internetową, na której można anonimowo zgłaszać punkty handlowe, podejrzane o łamanie prawa.

Reklamy

Wystarczy wejść na adres www.sklepdokontroli.pl i podać, gdzie niepełnoletni mogą kupić papierosy.

Reklamy

Według ostatniego badania Programu STOP18! metodą tajemniczy klient, 63% sprzedawców sprzedałoby papierosy osobie niepełnoletniej. Problem może więc dotyczyć nawet 80 tys. z około 130 tys. punktów sprzedaży w Polsce. Koordynatorzy Programu STOP18! liczą, że sklepdokontroli.pl pomoże Policji i Straży Miejskiej prowadzić działania profilaktyczno – kontrolne.

Bodźcem do uruchomienia strony sklepdokontroli.pl były listy pisane do koordynatorów akcji STOP 18! przez świadków łamania zakazu sprzedaży niepełnoletnim:

„Mieszkam w małej mazowieckiej wsi. Tutaj przy sprzedaży alkoholu czy papierosów nikt nikogo o wiek nie pyta. Sklepy są wręcz stałymi miejscami spotkań młodzieży. Alkohol leje się strugami, a papierosy pali każdy. Stoi ich może z dwudziestu, a większość jest niepełnoletnia. Zapraszam do wiejskich sklepów. To coś niebywałego!!!”.

Każdy z nas bez problemu może wskazać sklep, w którym młode osoby kupują papierosy. To świadczy o skali problemu i potrzebie prowadzenia takich projektów jak STOP18!

Więcej o projekcie w załączonej informacji prasowej.

Zapraszam na www.sklepdokontroli.pl i dziękuję za pomoc w informowaniu o naszej akcji.

Michał Pełczyński
Krajowy Koordynator Programu STOP18!