18 kwietnia 2024

Stajemy się lepsi

W trakcie realizacji projektu działaniami objęto 90 osób niepełnosprawnych w wieku od 16 do 64 roku życia i 15 wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych i rodzin zastępczych w wieku od 18 do 25 roku życia – łącznie 105 osób.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie od 01.01.2010 r. do 31.12.2010 r. realizowało projekt systemowy pt. „Stajemy się lepsi” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Wartość realizowanego projektu systemowego w 2010 r. wyniosła 615 230,00 zł. Na realizację powyższego projektu Centrum pozyskało środki w kwocie 547 230,00 zł z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, który jest instytucją wdrażającą.

Celem projektu było zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych i rodzin zastępczych poprzez stworzenie korzystnych warunków do integracji społecznej i aktywizacji zawodowej.

W trakcie realizacji projektu działaniami objęto 90 osób niepełnosprawnych w wieku od 16 do 64 roku życia i 15 wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych i rodzin zastępczych w wieku od 18 do 25 roku życia – łącznie 105 osób.

W miesiącu czerwcu 2010 roku odbył się 3 dniowy wyjazdowy warsztat integracyjny dla wszystkich uczestników projektu w Krasnobrodzie, który składał się z bloku zajęć z psychologiem i doradcą zawodowym.

W miesiącach od lipca do września 2010 roku odbyły się 2 tygodniowe turnusy rehabilitacyjne w Zakopanem dla 90 osób niepełnosprawnych.

Po powrocie z turnusu rehabilitacyjnego dodatkowo 84 osoby niepełnosprawne skorzystały z zabiegów rehabilitacyjnych.

Kolejny etap projektu polegał na umożliwieniu nabycia dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Udział w kursach i szkoleniach był zgodny z zaplanowaną ścieżka reintegracji osób niepełnosprawnych i programem usamodzielniania wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych.

W ramach projektu zostały sfinansowane następujące kursy i szkolenia zawodowe:
– kurs prawo jazdy kat. B wraz z egzaminem – 13 osób,
– kurs prawo jazdy kat. C wraz z egzaminem – 4 osoby,
– kurs prawo jazdy kat. C+E z egzaminem – 1 osoba,
– kurs instruktor nauki jazdy kat. B – 1 osoba,
– kurs kierowca wózków jezdniowych z napędem mechanicznym – 3 osoby
– kurs komputerowy (poziom podstawowy i średniozaawansowany) – 28 osób
– kurs języka angielskiego (poziom podstawowy i średniozaawansowany) – 3 osoby
– kurs kucharstwa – 26 osób,
– kurs fryzjerski – 10 osób,
– kurs pierwsza pomoc przedmedyczna – 2 osoby,
– kurs stylizacji i wizażu, kosmetyka itp. – 38 osób,
– kurs pracownik kadr i płac – 3 osoby,
– kurs bukieciarstwa – 10 osób,
– kurs utrzymanie terenów zielonych – 7 osób,
– kurs specjalista ds. utrzymania czystości w domu i biurze – 8 osób,
– kurs palacz centralnego ogrzewania – 2 osoby,
– szkolenie warsztat fotograficzny – 1 osoba,
– kurs programowanie stron internetowych – 1 osoba,
– szkolenie mediator sądowy – 1 osoba,
– szkolenie specjalista ds. funduszy unijnych z akredytacją – 1 osoba,
– kurs obsługa kasy fiskalnej – 2 osoby,
– kurs opiekun osoby starszej – 1 osoba,
– szkolenie pracownik ochrony fizycznej I stopnia – 1 osoba,
– kurs instalacja i konfiguracja serwerów opartych na systemie Linux – 1 osoba,
– kurs masażu – 2 osoby.

W rezultacie powyższych działań osoby biorące udział w projekcie zdobyły nowe kwalifikacje zawodowe i nabyły umiejętności służące podniesieniu ich szans na rynku pracy.

Twarde oraz miękkie rezultaty projektu korespondują z założonym celem projektu przyczyniając się do zwiększenia aktywności i samodzielności życiowej osób niepełnosprawnych oraz wychowanków rodzin zastępczych i osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze.