27 września 2023

Stanisław Eugeniusz Bodes „Chwała Bohaterom – Dzieje Oręża Polskiego”

Rozpoczynamy cykl historyczny według obrazów znanego i cenionego nie tylko w Hrubieszowie malarza – batalisty Stanisława Eugeniusza Bodesa. Wspólnie z tym artystą będziemy prezentować wydarzenia z pól bitewnych, oblężeń, szturmów i pościgów wielu sławnych rycerzy, żołnierzy oraz powstańców polskich w formie pytań i odpowiedzi.

Reklamy


mak – Onegdaj wystąpiłem z propozycją do mojego przyjaciela, malarza – batalisty Stanisława Eugeniusza Bodesa, o prezentację z opisem na portalu internetowym LubieHrubie Jego pełnych ekspresji obrazów, które przybliżą nam dzieje oręża polskiego. Stanisław, ku mojej radości, pomimo nawału pracy artystycznej, szczególnie nad książką oraz projektem panoramy „Bitwy pod Grunwaldem” propozycję bezinteresownie przyjął, za co serdecznie dziękuję. Lekcji historii w szkołach coraz mniej, więc myślę, że taka forma przybliży (przypomni) nam, to, co się działo na przestrzeni wieków w historii naszego kraju.

 

Stanisław Eugeniusz Bodes – „Chwała Bohaterom – Dzieje Oręża Polskiego”.

Reklamy

 

– Stanisław Eugeniusz Bodes – Na początek zaprezentujemy jeden z ważniejszych dla mnie obrazów.

 

Jaki to będzie temat?

Reklamy

– Wiele już namalowałem dla historii polskiej obrazów, więc pierwszym będzie „BITWA POD LWOWEM”która odbyła się 25 sierpnia 1675 roku.

 

Jakiego wydarzenia dotyczy obraz i co przedstawia?

– To jeden z groźniejszych najazdów turecko – tatarskich w drugiej połowie XVII wieku.

 

Kto dowodził wojskami po obu stronach?

– Król Jan III Sobieski Polakami, a turecko – tatarskimi Ibrahim Szyszman.

 

Jakie formacje i rodzaje oddziałów brały udział w walce i w jakiej sile?

– Siły tureckie: kawaleria i piechota plus około 10 tys. czambułów tatarskich.

 

Kto zwyciężył?

– Trudno oczekiwać, abym cały cykl pierwszym obrazem zaczynał od klęski. Było to wspaniałe zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego i 6 tys. jego żołnierzy.

 

Czy wiadomo jak wyglądała bitwa?

– Tak, sama bitwa jest dobrze i dokładnie odnotowana, ale tak naprawdę pół godziny wystarczyło, żeby główne siły Ordy po wyjściu z wąwozów na otwartą przestrzeń zostały rozbite?

 

Inne informacje potrzebne do wykonania takiej pracy?

– Zawsze czytam tak dużo, aż uznam, że wystarczy. Trzeba tylko wybrać czas walki, naszkicować różne warianty bitwy, a potem stworzyć kompozycję, która pokaże samo zdarzenie plastycznie. Należy przestudiować ruchy ludzi i koni, zadbać o odpowiednie stroje, broń i inne przedmioty z tej epoki. Zawsze ciekawiło mnie, jaki to moment bitwy intuicyjnie zostanie zatrzymany w kadrze.

 

Co jeszcze można dowiedzieć się o obrazie?

– Obraz powstał w 1988 roku, jest to olej na płótnie o wymiarach 82x138cm. Możemy wśród kurzawy dostrzec dużo koni, to moi ulubieńcy historii. Na obrazie widać polską jazdę, jak okrąża i rozbija środkowe czambuły tatarskie pod Lesienicami na przedmieściach Lwowa. To jedno z bardziej błyskotliwych zwycięstw w historii oręża polskiego!

 

Dziękuję za udostępnienie swojego pięknego dzieła oraz jego publicznej prezentacji.

 

Reprodukcje:

– Zofia Bodes

 

Wywiad i opracowanie

– Marek A. Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Reprodukcja: „Bitwa piod Lwowem – 25.08.1675 r.”