Startuje Krakowska ART Sesja 2011

Kraków odda swoją przestrzeń młodym artystom z całej Polski. 30 marca zainaugurowano ART Sesje, wielki festiwal rzeźby, malarstwa i grafiki w królewskim mieście. Do 30 kwietnia kapituła ART Sesji czeka na zgłoszenia chcących wziąć udział w nietuzinkowym plenerze.

Reklamy

Pomysłodawcą imprezy jest rzeźbiarz Krzysztof Krzysztof oraz UM Krakowa. Termo Organika, producent styropianu w kropki został sponsorem imprezy. Krakowska firma przekaże organizatorom m.in. wielkie bloki styropianu, z których artyści latem podczas pleneru wyrzeźbią swoje dzieła. Trzymetrowej wielkości rzeźby z innymi pracami plastycznymi będą następnie przez miesiąc wystawione w centrum Krakowa. Miasto nie będzie ingerowało w dobór artystów i skład kapituły pleneru. Wpływ na ekspozycje ograniczy się do wyznaczenia miejsc w których artyści będą mogli tworzyć i wystawiać swoje prace.

Reklamy

Siłą Krakowskiej Art Sesji jest stawianie na autentyzm i żywą kulturę twórców – wyjaśnia pomysłodawca i komisarz imprezy Krzysztof Krzysztof. – Poprzez ten festiwal chcemy pokazać, że sztuka współczesna nie musi być obiektem kontrowersji, lecz może stanowić kanał komunikacji pomiędzy twórcami a odbiorcami. W tym roku koncept Art Sesji obraca się wokół postawienia przez twórców pytania „Kim jesteśmy?”. W ten sposób stwarzamy pole do dyskusji i dialogu – poprzez obiekty, które trwale wpiszą się w krajobraz miasta, a nie są tylko tymczasową instalacją – tłumaczy.

Dla artystów nie przewiduje się żadnych nagród, nagrodą będzie możliwość zaprezentowania się społeczeństwu – zaistnienie jako artysta i jako tutor. Do pleneru mogą zgłaszać się artyści (rzeźbiarze, graficy, malarze), którzy nie ukończyli 35 roku życia. Koordynatorem działań artystycznych i organizacyjnych jest Krzysztof Krzysztof. Jednym z głównych mecenasów imprezy została Termo Organika, największy producent styropianu w Polsce.

Zaangażowanie w promocje kultury i młodych talentów to już wieloletnia tradycja naszej firmy. Mamy nadzieję, że dzięki temu oryginalnemu projektowi powstaną niezwykłe prace artystyczne.- mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki – Liczymy, że dzięki ART Sesji odkryte zostaną nowe talenty, które zaistnieją na rynku sztuki.

W celu uczestnictwa w plenerze do końca kwietnia należy przesłać do ZIKIT, zgłoszenie w formie loglinu z załączonym portfolio w kopercie z opisem „Krakowska ART. Sesja 2011”. Ze zgłoszonych prac kapituła wybierze 40 osób, którym miasto zapewni nocleg, wyżywienie oraz materiały do pracy. Szczegóły dotyczące organizacji będzie można uzyskać za pośrednictwem: strony www.artsesja.pl, adresu e-mail biuro@artsesja.pl oraz na profilu Facebook krakowska ART sesja.

Imprezie będzie towarzyszyć cykl konferencji naukowych, wykładów oraz różnego rodzaju wystaw.

Harmonogram Krakowskiej ART sesji:
30 marca – konferencja prasowa „Stratuje Krakowska ART Sesja”
30 kwietnia – termin zgłoszenia artystów, którzy będą chcieli wziąć udział w pracach
6 maja – kapituła ogłosi uczestników sesji i listę rezerwową, zaprezentujemy także dokładny program imprezy (również imprezy towarzyszące)
czerwiec 2011 pod patronatem ZIKiT zorganizowana zostaje konferencja naukowa (lub po prostu cykl debat) o miejskiej przestrzeni publicznej
1 sierpnia otwarcie Krakowskiej ART Sesji, która potrwa do 28 sierpnia
5 – 18 września – wystawa posesyjna (Mały Rynek)
20 września – konferencja podsumowująca, oraz przedstawienie planów na następny rok

Kapituła ART Sesji
Krzysztof Krzysztof – artysta rzeźbiarz
prof. Józef Murzyn – Dziekan Wydziału Rzeźby ASP Kraków
dr. Józef Grabski – Międzynarodowy Instytut Badań nad Sztuką IRSA
Jerzy Fedorowicz – Poseł na Sejm RP
Anita Glesta – kurator sztuki Nowy Jork
Pele Cox – kurator sztuki Londyn

Więcej informacji chętnie udzieli koordynator projektu; Krzysztof Krzysztof ; tel.kom.533 999639 lub mailem: biuro@artsesja.pl