Staśkowa Kapsuła Czasu na Dzień Kobiet – WIDEO

Kolejną stacją Staśkowej Kapsuły Czasu było święto wszystkich Pań.

Reklamy

„Kobiety, kobiety… Któż je zrozumie?

Na pewno pojmie tylko ten, kto kochać je umie.”

Historyczne korzenie Dnia Kobiet sięgają aż starożytnego Rzymu. Wówczas celebrowano tzw. Matronalia (mater – matka, matrona – kobieta dojrzała, żona) przypadające w pierwszym tygodniu marca. Obchody te były związane z kultem płodności i macierzyństwa, mężowie obdarowywali w tym czasie swoje żony prezentami. Jednak wbrew nazwie święto było obchodzone nie tylko przez zamężne kobiety.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet datowane są na 28 lutego 1909 roku. W Nowym Jorku miał miejsce marsz upamiętniający strajk kobiet pracujących w przemyśle tekstylnym z 8 marca 1908 roku. Oficjalny International Women’s Day ustanowiono w 1910 roku podczas zjazdu Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze podczas konferencji poświęconej prawom kobiet. W następnych latach święto zyskiwało na popularności i podbijało kolejne kraje.

W Staszicu żaden marzec nie mógł się obyć bez świętowania. Radosna atmosfera zawsze towarzyszyła całej naszej społeczności, wspólna zabawa stała się znakiem rozpoznawczym szkolnego Dnia Kobiet.

I tym razem, pandemii wbrew, chcieliśmy być razem, jak zawsze. Mamy nadzieję, że przygotowana niespodzianka pozwoli wrócić wszystkim do miłych chwil.

(info, wideo: LO Staszic)


Zobacz też:

Staszic: 3 miejsce Agnieszki Pędzik na Festiwalu Języka Rosyjskiego! – ZDJĘCIA

Staszic: 3 miejsce Agnieszki Pędzik na Festiwalu Języka Rosyjskiego! – ZDJĘCIA


Lykoland