Staszek Adamowicz laureatem Międzynarodowego Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila

W XVI edycji konkursu organizowanego przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tegoroczny absolwent hrubieszowskiego Staszica – Stanisław Adamowicz, uczeń p. Doroty Sędłak, zdobył II miejsce w dziedzinie przekładu.

Reklamy

Konkurs Literacki o Nagrodę FanFila, organizowany przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest adresowany do uczniów szkół średnich, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad trzysta pięćdziesięcioro uczestniczek i uczestników. Konkursowe kategorie były cztery: poezja, proza, przekład literacki z języka angielskiego – oryginałem był fragment akademickiej powieści detektywistycznej Death in a Tenured Position pióra Amandy Cross – oraz etiuda filmowa. Jurorzy konkursu otrzymali do oceny 147 zestawów wierszy, 106 prac prozatorskich, 97 przekładów i 5 etiud.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy sukces translatorski Stanisława. W 2021 r., będąc uczniem p. Joanny Patkowskiej, uzyskał tytuł najlepszego młodego tłumacza w Polsce, wygrywając konkurs Juvenes Translatores organizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej. Natomiast w maju tego roku uzyskał 2 miejsce w województwie lubelskim w konkursie języka niemieckiego SPRACHDOKTOR, do którego przygotowywał się po opieką p. Katarzyny Dziumagi.

Stanisławie serdecznie gratulujemy Ci sukcesu. W swej sześcioletniej karierze w murach „Staśka” rozwinąłeś skrzydła, które mamy nadzieję pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonych celów i spełnieniu marzeń – czytamy na stronie hrubieszowskiego Staszica.

­

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości rozstrzygnięcia XVI edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila, szczególnie 17:44 minuty.

­

(info, fot, wideo: LO Staszic / youtube.com)


Zobacz też:

Staszek Adamowicz ze Staszica najlepszy w Polsce – sukces na skalę europejską

Staszek Adamowicz ze Staszica najlepszy w Polsce – sukces na skalę europejską 

LubieHrubie na Instagramie