Staszic: Laureaci pojadą do Krakowa!

28 lutego, w murach hrubieszowskiego Staszica, odbył się wojewódzki etap Międzynarodowego Konkursu Żywa Klasyka 2020.

Reklamy

 

W tym roku do udziału zgłosiło się 80 państw. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji jest prezentacja fragmentu prozy z literatury rosyjskiej. Ocenię podlega wybór dzieła literackiego, interpretacja, emocjonalny przekaz, poprawna wymowa, akcent, dykcja.

Powołane jury, w składzie: Barbara Brzezicka (wicedyrektor ILO w Hrubieszowie), Halina Wojtiuk (emerytowany, wieloletni nauczyciel język rosyjskiego), Jolanta Głowacz (instruktor ds. teatru w HDK), Wojciech Borkowski (katecheta, bibliotekarz), przyznało trzy miejsca na podium:

I miejsce – Izabela Mrozowska,

II miejsce – Paweł Jerzyna,

III – miejsce Marta Kuraszko.

W tym roku młodzież wybrała utwory Antoniego Czechowa – rosyjskiego nowelisty i dramatopisarza. Naszym uczniom przypadły do gustu „małe formy literackie”, w których przeważają obrazki obyczajowe, miniatury z życia urzędników, kupców, ziemian i chłopów, kobiet łączące komizm z wyraźnym akcentem krytyki społecznej.

Czechow jest znany i lubiany przez czytelników głównie za dramaty, odtwarzające tragizm egzystencji zwykłych ludzi. Autor ukazuje konflikty w aspekcie ogólnoludzkim, społeczno – psychologicznym, a zarazem czysto rosyjskim, co właśnie udało się zaprezentować naszym laureatom. Przygotowały uczniów p. Ludwika Siudyka i p. Neonila Pawluk.

Gratulujemy udanego występu! Życzymy powodzenia w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 13 marca w Krakowie!

 

Kurator: Neonila Pawluk, fot. LO Staszic

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Rosyjski na wesoło w Akademii Staśka

SPORT – Siatkarze Staszica kolejny raz Mistrzami Powiatu