Staszic: Lekcja biologii z lekarzem

27 marca 2017 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks Stanisława Staszica realizujący naukę chemii i biologii w zakresie rozszerzonym oraz uczniowie klas III gimnazjum zainteresowani rozwijaniem zainteresowań przyrodniczych, uczestniczyli w spotkaniu: „Lekcja biologii z lekarzem”. Było to kolejne spotkanie w tym cyklu.

Reklamy

 

Spotkanie prowadziła pani dr n. med. Magdalena Gałecka-Josse – specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog.

Tematem spotkania były: „Wybrane choroby gruczołów endokrynnch.”

Pani doktor w bardzo ciekawy i przystępny sposób zaprezentowała uczniom układ hormonalny, inaczej układ endokrynny, czyli układ narządów występujących u człowieka, składający się z gruczołów dokrewnych i wyspecjalizowanych komórek warunkujących wydzielanie hormonów.

Wyjaśniła jak ważną rolę regulującą pełni układ hormonalny w organizmach żywych. Wraz z układem nerwowym i regulacją na poziomie tkankowym, układ hormonalny stanowi niezbędny mechanizm przystosowawczy do zmieniających się warunków środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.

Uczniowie poznali główne gruczoły dokrewne, ich funkcje oraz substancje wydzielane przez gruczoły czyli hormony. Pani doktor w prezentacji pokazała jakie są typowe choroby związane z zaburzoną funkcją poszczególnych gruczołów.

Dla wszystkich uczestników była to nie tylko niezwykła lekcja biologii ale również ważne doświadczenie dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Temat spotkania wzbudził duże zainteresowanie, uczestnicy z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację. Lekcja dostarczyła uczniom cennych wiadomości i umiejętności.

Dziękujemy pani doktor Magdalenie Gałeckiej-Josse za świetne zajęcia, bardzo ciekawy przekaz wiedzy i doświadczeń zawodowych.

 

Zdjęcia:

http://staszic.pl/index.php/466-lekcja-biologii-z-lekarzem

 

Opracowanie: Anna Modzelewska