Staszic: płk Franciszek Kornicki uczczony przez Stowarzyszenie na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce

Absolwent hrubieszowskiego Staszica, płk Franciszek Kornicki, znalazł się w gronie osób uczczonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce, do którego należy również szkoła.

Reklamy

Publikacja o charakterze historyczno – edukacyjnym, pt.”Bohaterowie Niepodległej 1918 – 2018″, wydana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ukazuje wybitne postaci ze szkół stowarzyszonych, bohaterów walk o Ojczyznę i osób, które kształtowały rozwój Niepodległej.

Książka jest efektem współpracy przedstawicieli Najstarszych Szkół w naszym kraju.

Mamy okazję po raz kolejny przywołać postać wybitnego absolwenta naszej szkoły, który został najmłodszym w polskim lotnictwie dowódcą dywizjonu 308 podczas II wojny światowej. Człowieka odważnego, prawego, należącego do wyjątkowej międzynarodowej grupy walecznych i heroicznych lotników, wobec których świat ma wielki dług – jak powiedział dowódca RAF, sir Stephen Hillier, uhonorowanego wieloma odznaczeniami za zasługi wojenne. Zwycięzcę plebiscytu na 100-lecie RAF-u, fundatora stypendiów dla najzdolniejszych uczniów swojej szkoły, której mury opuścił w 1936 r.

Gest Franciszka Kornickiego to bezcenny przekaz szacunku do pracy. Pięknie wpisuje się w historię naszej szkoły, której motto brzmi: szkoła, która ma „korzenie i skrzydła”. Ta okoliczność zamyka szlachetną klamrą stuletnią, szkolną historię … . Skrzydła wyniesione z naszej szkoły powróciły do niej z wyjątkowym przesłaniem – szacunku do wiedzy i … do korzeni … (fragment rozdziału poświęconego płk. Franciszkowi Kornickiemu).

 

Opracowała: Agnieszka Jamroż, fot. ZS nr 2

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Staszic: Wręczono stypendia ufundowane przez pułkownika Kornickiego 

WIADOMOŚCI – Staszic: Korzenie i skrzydła

WIADOMOŚCI – Staszic: Stypendium im. ppłk. Franciszka Kornickiego – legendarny pilot dla hrubieszowskiej młodzieży 

WIADOMOŚCI – Zmarł ppłk Franciszek Kornicki – absolwent Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie – rocznik 1936 

WIADOMOŚCI – Pilot spod Hrubieszowa symbolem Królewskich Sił Powietrznych RAF. Zdeklasował Brytyjczyków